Talent Days w Gdańsku

Targi Pracy Talent Days w Gdańsku

9 kwietnia po raz pierwszy mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu organizowanym pod patronatem Talent Days w Gdańsku.

Jesteśmy zaskoczeni pozytywnym odbiorem i jednocześnie dziękujemy wszystkim za przybycie oraz zainteresowanie naszym stanowiskiem!

Do zobaczenia w ZRE!


Jesienna Edycja Talent Days

Jesienią 2023 roku ZRE Katowice S.A. miało przyjemność uczestniczyć w jesiennych targach pracy organizowanych z ramienia Talent Days!

Uczestnictwo w wydarzeniu organizowanym zarówno w Katowicach jak i Warszawie okazało się niezwykle obfite w nowe kontakty oraz możliwości przyszłych współpracy.

 
 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Zarząd ZRE Katowice postanowił wesprzeć wychowanków Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach.

Z tej okazji 21 grudnia 2023 r. przedstawiciele Zarządu ZRE Katowice mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu wigilijnym na zaproszenie Placówki Wsparcia Dziennego, podczas której dzieci przedstawiły wystąpienie o tematyce świątecznej.

Ogromnie cieszymy się, że ponownie mogliśmy wspomóc Podopiecznych P.W.D. mając na uwadze ich najważniejsze potrzeby!


Spawanie – czym jest i jakie są metody spawania metalu

Spawanie jest metodą obróbki polegającą na łączeniu materiałów i jest najpopularniejszym oraz najczęstszym sposobem na trwałe łączenie metali oraz ich stopów. Bez spawania niemożliwe byłoby zbudowanie samochodów, samolotów oraz wszelkich urządzeń i maszyn, gdzie wykorzystywany jest metal. Jednak na czym polega proces spawania i jakie można wyróżnić rodzaje spawania?

Proces spawania

Procesy spawalnicze możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • Spawanie – proces spawania jest to łączenie różnych elementów poprzez ich nagrzanie oraz stopienie w miejscu łączenia, gdzie tworzy się spoina.
  • Lutowanie – polega na łączeniu materiałów poprzez dodanie spoiwa, które topi się w niższej temperaturze niż łączone elementy.
  • Zgrzewanie – polega na rozgrzaniu łączonych elementów do momentu przejścia ich w stan plastyczny, a następnie dociśnięcia ich ze sobą.

W zależności od metody spawania źródłem ciepła może być łuk spawalniczy, czyli impuls elektryczny wytworzony przez spawalnicze źródło prądu, czy też płomień spalanego gazu w przypadku spawania gazowego. Podczas procesu spawania następuje stopienie krawędzi rowka spawalniczego i materiału dodatkowego, przez co powstaje jeziorko spawalnicze.

Wytworzenie trwałej spoiny zależy od wielu czynników jak choćby poprzez dodanie materiału dodatkowego czy właściwe przygotowanie krawędzi materiału spawanego przed rozpoczęciem spawania oraz umiejętności spawacza.

Metody spawania

Istnieje wiele różnych metod spawania, których dobór zależy przede wszystkim od tego, jaki jest spawany materiał, jego grubości, wydajności pracy oraz jakości spoiny.

Spawanie gazowe

Spawanie gazowe polega na wykorzystaniu płomienia palącego się gazu, by nagrzać i stopić brzegi spawanych materiałów. Najczęściej wykorzystywanym do tego gazem jest acetylen. W ten sposób spawa się wszystkie rodzaje stali, jak i również metale nieżelazne. Ta metoda jest też wykorzystywana przy pracach naprawczych i remontowych czy przy spawaniu cienkich rur.

Spawanie elektronowe

Ten rodzaj spawania polega na nagrzewaniu łączonego miejsca za pomocą wiązki elektronowej. Niezbędna do niej jest spawarka elektronowa. Spoina tworzy się poprzez stopienie brzegów łączonych elementów. Najczęściej odbywa się w środowisku próżni. Spawanie elektronowe pozwala na łączenie metali, których nie da się spawać innymi metodami.

Spawanie laserowe

Spawanie laserowe jest jedną z najnowszych metod spawalniczych, pozwalająca na łączenie m.in. stali, tytanu, niklu, metali trudnotopliwych czy stali konstrukcyjnej różnych kształtów i we wszystkich pozycjach spawania.

Ta metoda spawania polega na działaniu na spawane elementy przez skoncentrowaną wiązkę światła koherencyjnego o dużej gęstości mocy.

Głównymi zaletami jest duża efektywność, prędkość i czystość procesu, brak konieczności dodania spoiwa oraz duża precyzja pracy.

Spawanie plazmowe

Jest to spawanie z wykorzystaniem ogniskowania łuku elektrycznego. Stosuje się dwa osobne strumienie gazu: plazmowy tworzący słup łuku plazmowego oraz gaz osłonowy, który chroni jeziorko spawalnicze.

Ten rodzaj spawania stosuje się wszędzie, gdzie pojawia się konieczność uzyskania łączenia wysokiej jakości, jak chociażby w przemyśle lotniczym czy chemicznym.

Spawanie elektryczne

Ta metoda polega na wytworzeniu łuku elektrycznego pomiędzy elektrodą spawalniczą a spawanym materiałem.

Wśród rodzajów tej metody najpopularniejsze jest spawanie łukowe, gdzie łączone materiały rozgrzewane są przez łuk spawalniczy, czyli impuls elektryczny powstały poprzez wystarczająco duży impuls napięcia. Napięcie przeskakuje przez powietrze pomiędzy elektrodą spawalniczą a elementem spawanym, tworząc łuk, którego temperatura wynosi nawet kilka tysięcy stopni. Ze względu na stały przepływ prądu elektrycznego niezbędne jest uziemienie łączonych elementów. Możemy wyróżnić kilka kolejnych rodzajów tej metody.

Spawanie TIG

Spawanie metodą TIG wykorzystywane jest przede wszystkim w przypadku spoin widocznych czy wymagających wyjątkowej precyzji. Jest to bardzo wszechstronna metoda spawania, lecz wymaga dokładności i precyzji, więc może być zbyt trudna dla osoby początkującej, która spawa w przydomowym warsztacie.

W spawaniu TIG wyróżniające jest spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego, którego zadaniem jest ochrona jeziorka spawalniczego. Łuk elektryczny powstający między spawanym materiałem a elektrodą wolframową wytwarza temperaturę wystarczającą do stopienia metalu. Podczas spawania TIG często stosuje się materiał dodatkowy dostarczany przez podajnik drutu spawalniczego.

Metoda TIG nadaje się przy spawaniu stopów aluminium i niklu oraz stali nierdzewnej. Powstały za jej pomocą spaw jest wytrzymały oraz estetyczny.

Metoda MMA

Spawanie MMA wykorzystuje elektrodę otuloną. Topiąca się otulina wydziela substancje, które pełnią funkcję gazu osłonowego. Główną różnicą tej metody jest skracanie się elektrody podczas pracy. Uchwyt spawalniczy musi więc być stale przybliżany do elementu spawanego.

Spawanie elektrodą topliwą (MIG/MAG)

Spawanie MIG/MAG polega na stapianiu podawanego drutu spawalniczego przez wytworzony łuk elektryczny, przez co powstaje spoina pomiędzy spawanymi elementami.

Metody mają jednak między sobą jedną różnicę. Metodę MIG stosuje się w osłonie gazów obojętnych, takich jak np. argon, natomiast metodę MAG w osłonie gazów aktywnych, jak np. dwutlenek węgla.

Spawane materiały

Wiele materiałów nadaje się do spawania, niektóre jednak spawa się znacznie częściej niż pozostałe. Przykładowo jedną z najczęstszych ofert jest spawanie stali, ze względu na jego różnorodne wykorzystanie. 


Malowanie konstrukcji stalowych – aktualne normy i przepisy w Polsce 

malowanie hydrodynamiczne konstrukcji stalowej

W przypadku konstrukcji stalowych konieczność odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją warunkuje ich trwałość i bezpieczeństwo ich użytkowników. Dlatego też nie tylko użycie odpowiednich materiałów do budowy, staranny projekt konstrukcji stalowych, ale także zabezpieczenie antykorozyjne podlegają przepisom i normom. Jakie dokumenty regulują kwestię malowania konstrukcji stalowych?

Jakie etapy prac określają przepisy w Polsce?

Konstrukcje stalowe podlegają ujednoliconym dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej przepisom na każdym etapie prac – od etapu określania danego środowiska zewnętrznego, poprzez projektowanie konstrukcji i rodzaju zastosowanych spoin do łączenia poszczególnych ich elementów, dobór środków przeznaczonych do malowania konstrukcji stalowych, aż po samą technikę malowania.

Typy środowisk eksploatacji

Każda konstrukcja stalowa narażona jest na warunki zewnętrzne i na promieniowanie UV, jak również poddawana jest działaniu wilgoci. Jedna z norm – PN-EN ISO 12944-2 – kategoryzuje więc warunki, na jakie konstrukcja stalowa będzie narażona. Na tej podstawie przeprowadzany jest dobór odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego, czyli to, jakie farby mogą być wykorzystywane  w konkretnym przypadku. Inne bowiem będą przeznaczone do malowania w przemyśle stoczniowym, gdzie konstrukcje narażone są na ciągłe zanurzenie w wodzie, a inne w przypadku ogrzewanych wnętrz hal z niezanieczyszczonym powietrzem.

Dobór środków do malowania konstrukcji stalowych

Sposób przygotowania powierzchni konstrukcji stalowych oraz kryteria doboru odpowiednich systemów malarskich określa norma PN-EN ISO 12944-5. Planując konkretne systemy malarskie należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki, na jakie narażone mogą być dane konstrukcje stalowe, ale również przewidywaną ich żywotność.

W zakresie zabezpieczania antykorozyjnego dla konstrukcji stalowych w warunkach niskiego narażenia na korozję stosuje się systemy malarskie na bazie żywic akrylowych. Natomiast w warunkach, w których panuje ciągła i duża wilgotność, konstrukcje są zanurzone w ziemi lub wodzie słonej, konieczne jest stosowanie specjalistycznych, wyjątkowo odpornych zabezpieczeń.

Normy określają również takie elementy przygotowania konstrukcji stalowych jak przygotowanie podłoża – spawów i krawędzi elementów konstrukcji – oraz profesjonalne czyszczenie. Podłoże powinno zostać przygotowane zgodnie z zasadami opisanymi w normach PN-ISO 8501-3, PN-ISO 8501 oraz PN-ISO 8503-2.

Normom i przepisom powinno odpowiadać również samo malowanie konstrukcji stalowych, czyli odpowiednia metoda malowania. Stosuje się wyłącznie malowanie natryskowe, na przykład malowanie hydrodynamiczne – farba aplikowana jest bez użycia powietrza, pod wpływem wysokiego ciśnienia cieczy roboczej. Metoda pozwala na dużą oszczędność farb. Malowanie natryskowe obejmuje również natrysk pneumatyczny – farba wydostaje się z pistoletu wymieszana ze sprężonym powietrzem.

Realizacja i nadzór nad pracami

Nadzór nad malowaniem konstrukcji stalowych szczegółowo reguluje norma ISO-12944-7. Zawiera ona wytyczne dotyczące sposobu sprawowania kontroli nad przebiegiem prac malarskich na każdym ich etapie – od etapu przygotowania powierzchni do malowania, aż po techniki inspekcji kontrolnych.

Zalecenia dotyczą także konieczności prowadzenia dokumentacji opisującej sposób i kolejność przeprowadzenia poszczególnych etapów prac przygotowawczych i samego malowania.

Zalecana trwałość zabezpieczenia antykorozyjnego

Staranne czyszczenie powierzchni konstrukcji stalowych, zastosowanie farb mających po wyschnięciu określone właściwości i wreszcie sama technika malowania, mają za zadanie chronić stal przed wpływem szkodliwych dla niej warunków zewnętrznych, w tym wilgocią. Z wykorzystaniem różnych rodzajów powłok malarskich związana jest trwałość samej konstrukcji oraz powłoki, która z upływem czasu traci swoje właściwości.

Zgodnie z normą PN-EN ISO 12944-5 rodzaj wykorzystywanej do malowania farby powinien zostać dopasowany do zakładanego okresu trwałości całego systemu. Wprowadzono więc cztery kategorie trwałości – do 7 lat, od 7 do 15 lat, od 15 do 25 lat i powyżej 25 lat.

I tak na przykład dla konstrukcji funkcjonujących w środowiskach o niskiej korozyjności zaleca się nanoszenie od jednej do trzech warstw farby na grubość od 80 μm (dla najniższej korozyjności i przy założeniu krótkiej żywotności konstrukcji) do aż 260 μm (dla konstrukcji w warunkach średniej korozyjności i bardzo długiej zakładanej żywotności konstrukcji).

Podsumowanie

Malowanie konstrukcji stalowych ma na celu zabezpieczenie ich nie tylko przed korozją, ale również przed ogniem. Dlatego też wytyczne zawarte w normach i przepisach zostały jasno sprecyzowane i obejmują wszystkie etapy prac.


Badania nieniszczące (badania NDT) co to jest i kiedy się je stosuje

Badania nieniszczące (badania NDT) przeprowadzane są w momencie, gdy na rynek wypuszczane są nowe lub remontowane urządzenia techniczne lub konstrukcje wykonane z różnego rodzaju materiałów. Można je wykonać na etapie wytwarzania, a także w trakcie eksploatacji. Zadaniem badań jest potwierdzenie odpowiedniej jakości produktów i wykluczenie ewentualnych nieciągłości materiałowych badanej powierzchni. Na czym polegają badania nieniszczące, kiedy się je stosuje i jakie są najpopularniejsze rodzaje badań NDT?

Nazwa badań nieniszczących wzięła się od braku wpływu metod na przyspieszenie eksploatacji danych urządzeń lub konstrukcji. Mówiąc wprost, badania w żaden sposób nie oddziałują na materiały, a tym samym nie przyspieszają ich niszczenia. Przeciwieństwem badań NDT mogą być mechaniczne pomiary twardości, wskutek których produkty ulegają zniszczeniu.

Badania nieniszczące umożliwiają ocenę stanu mikrostruktury i makrostruktury materiałów, co z kolei ułatwia wykrycie nieciągłości materiałowych. Metody pozwalają wykryć wżery korozyjne, pęknięcia, niedokładności przy spawaniu, wklęśnięcia, nierówności i wiele innych. Co więcej, badania pomagają w określeniu grubości ścianek danych konstrukcji, składu chemicznego oraz w dostrzeżeniu ewentualnych wtrąceń do materiałów.

Kiedy stosuje się badania nieniszczące

Badania nieniszczące NDT wykonywane są przede wszystkim po wyprodukowaniu nowych towarów, aby sprawdzić, czy spełniają one normy jakości. Głównie metody badań NDT są wykorzystywane w badaniu złączy spawanych, odkuwek oraz odlewów lutowanych, prześwietlania laminatów jednak coraz częściej badania przeprowadza się także przy produktach wytworzonych w inny sposób.


Aby móc przeprowadzić badania nieniszczące, należy dysponować odpowiednim sprzętem oraz posiadać certyfikat UDT. Najczęściej badania wykonywane są przez wykwalifikowanych specjalistów,którzy posiadają wieloletnie doświadczenie, w profesjonalnych laboratoriach.

Najpopularniejsze rodzaje badań nieniszczących (NDT)

Badania ultradźwiękowe (UT)

Ta metoda badań umożliwia wykrycie nieciągłości materiałowych wewnątrz produktu. Badanie polega na wprowadzeniu do przedmiotu fal ultradźwiękowych, a te następnie odbijają się od wszelkich nieciągłości, braków w połączeniach zgrzewanych, klejonych lub lutowanych oraz od ewentualnych pęknięć. Ten rodzaj badań najczęściej ma zastosowanie w przypadku metali i ich stopów oraz w przypadku tworzyw sztucznych.

Badania wizualne (VT)

W przypadku badań wizualnych wykorzystuje się przyrządy optyczne, umożliwiające wykrycie nieprawidłowości i słabych punktów na zewnątrz wyrobów. Badania VT wykonywane są obowiązkowo w przypadku odlewów, złączy spawanych czy konstrukcji stalowych. Metoda wizualna umożliwia wykrycie nieciągłości powierzchniowych, przelotowych oraz spawalniczych.

Badania radiograficzne (RT)

Ten rodzaj badań polega na wprowadzeniu do danego przedmiotu promieniowania gamma lub promieniowania X. Po rejestracji obrazu radiometrycznego obiektu pobiera się wyniki badań w postaci radiogramu. To jedna z najskuteczniejszych form badań NDT, umożliwiających wykrycie nieciągłości powstałych wskutek eksploatacji przedmiotów i konstrukcji. Badania radiograficzne RT stosuje się zarówno do metali i ich stopów, jak i niemetali.

Badania penetracyjne (PT)

Ta metoda, inaczej nazywana techniką barwną, polega na wlaniu do obiektu penetrantów barwnych i cieczy fluorescencyjnej. W przypadku wykrycia nieciągłości powierzchniowych, spawalniczych lub nieszczelności materiałów, ciecz zabarwi się na określony kolor. Badania penetracyjne podlegają pod wszystkie metale i ich stopy oraz niemetale.

Ultradźwiękowe pomiary grubości (UTT)

Badania nieniszczące UTT umożliwiają pomiar grubości konstrukcji obiektu lub przedmiotu z wykorzystaniem podłużnych fal ultradźwiękowych. Przy badaniu mierzy się czas przejścia fali ultradźwiękowej przez dany obiekt, co umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie ewentualnych nieciągłości i nieprawidłowości. Ultradźwiękowe pomiary grubości umożliwiają zbadanie grubości rur, blach, płyt, zbiorników, ścianek rurociągów i wielu innych.

Badania magnetyczno-proszkowe (MT)

Metoda magnetyczno-proszkowa MT umożliwia wykrycie nieciągłości powierzchniowych i podpowierzchniowych. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest w przypadku materiałów takich jak kobalt, nikiel czy stale ferromagnetyczne. Badania magnetyczno-proszkowe polegają na magnesowaniu przedmiotów lub konstrukcji impulsowym, przemiennym lub stałym polem magnetycznym, a następnie wykrywaniu przy użyciu proszków magnetycznych strumienia magnetycznego rozproszenia. Gdy pole magnetyczne posiada taki strumień, oznacza to wykrycie nieprawidłowości w materiale.

Badania prądami wirowymi (ET)

Metoda ET wykrywa nieciągłości powierzchniowe i podpowierzchniowe. Najczęściej stosuje się ją w przypadku materiałów przewodzących prąd elektryczny. W badaniu wykorzystuje się zjawisko indukcji elektromagnetycznej, a głębokość wnikania prądów wirowych zależy w głównej mierze od przenikalności magnetycznej, przewodności elektrycznej materiału, częstotliwości pobudzania prądów wirowych oraz od kształtu i wymiaru przedmiotu. Badania nieniszczące ET umożliwiają wykrycie ubytków w grubości ścianek, które powstają w wyniku pojawienia się korozji, pęknięć, deformacji, czy wtrąceń innych materiałów w badanej powierzchni.

Inne metody badań nieniszczących

Poza wyżej wymienionymi, do badań nieniszczących zaliczamy także badania termowizyjne, badania chemiczne, badania szczelności, pomiary owalizacji i pełzania rurociągów, badania ultradźwiękowe metodą TOFD i Phased Array i wiele innych.

Badania nieniszczące NDT – podsumowanie

Badania nieniszczące NDT umożliwiają dokładne sprawdzenie i potwierdzenie jakości produktów i konstrukcji bez wpływu na wygląd czy pogorszenie stanu towaru. Istnieje wiele metod badawczych, które można dopasować do indywidualnych preferencji tak, aby spełnić zapotrzebowanie klienta. Badania NDT dają możliwość wykonania pomiarów wielu parametrów, takich jak grubość, skład chemiczny, czy twardość materiałuoraz sprawdzenie właściwości użytkowych bez jego niszczenia. Ponadto zaletą wykonania badań jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom później korzystającym z wyrobów, a także zaoszczędzenie na wydatkach związanych z ewentualną koniecznością naprawy nieciągłości materiałowych.


OGŁOSZENIE O ZWOŁANIU ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA AKCJONARIUSZY SPÓŁKI ZAKŁADY REMONTOWE ENERGETYKI KATOWICE S.A.

Zarząd Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A., działając na podstawie art. 399 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, zwołuje na dzień 26 czerwca 2023 r. o godzinie 15.00 w siedzibie Spółki w Katowicach ul. Jankego 13 Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A.
Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad przez przewodniczącego Rady Nadzorczej i wybór przewodniczącego Zgromadzenia.
  2. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.
  3. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
  4. Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2022 oraz przedstawienie opinii biegłego rewidenta.
  5. Sprawozdanie Rady Nadzorczej.
  6. Dyskusja.
  7. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2022.
  8. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2022.
  9. Podjęcie uchwały o podziale zysku za rok 2022.
  10. Podjęcie uchwał o udzieleniu absolutorium członkom organów Spółki z wykonania
    przez nich obowiązków.
  11. Zakończenie obrad Zgromadzenia.
    Jednocześnie informujemy, że w Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć wszyscy akcjonariusze osobiście lub przez swoich pełnomocników na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, przy czym pełnomocnicy osób prawnych winni okazać aktualne wyciągi z rejestrów wymieniające osoby uprawnione do ich reprezentowania lub udzielania pełnomocnictw. Regulamin Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz lista akcjonariuszy są do wglądu w przepisanych terminach, w Wydziale Organizacyjno-Prawnym ZRE Katowice S.A pokój 219.

    Zarząd Spółki

OGŁOSZENIE O ZWOŁANIU ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA AKCJONARIUSZY SPÓŁKI ZAKŁADY REMONTOWE ENERGETYKI KATOWICE S.A.

Zarząd Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A., działając na podstawie art. 399 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, zwołuje na dzień 26 czerwca 2023 r. o godzinie 15.00 w siedzibie Spółki w Katowicach ul. Jankego 13 Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A.
Porządek obrad:

1. Otwarcie obrad przez przewodniczącego Rady Nadzorczej i wybór przewodniczącego Zgromadzenia.

2. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.

3. Wybór Komisji Skrutacyjnej.

4. Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2022 oraz przedstawienie opinii biegłego rewidenta.

5. Sprawozdanie Rady Nadzorczej.

6. Dyskusja.

7. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2022.

8. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2022.

9. Podjęcie uchwały o podziale zysku za rok 2022.

10. Podjęcie uchwał o udzieleniu absolutorium członkom organów Spółki z wykonania
przez nich obowiązków.

11. Zakończenie obrad Zgromadzenia.

Jednocześnie informujemy, że w Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć wszyscy akcjonariusze osobiście lub przez swoich pełnomocników na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, przy czym pełnomocnicy osób prawnych winni okazać aktualne wyciągi z rejestrów wymieniające osoby uprawnione do ich reprezentowania lub udzielania pełnomocnictw. Regulamin Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz lista akcjonariuszy są do wglądu w przepisanych terminach, w Wydziale Organizacyjno-Prawnym ZRE Katowice S.A pokój 219.

Zarząd Spółki


Obróbka skrawaniem CNC – na czym polega i jakie są rodzaje obróbki CNC ?

Obróbka skrawaniem materiałów na maszynach CNC

Z enigmatycznym zwrotem obróbka skrawaniem CNC możemy spotkać się coraz częściej, szczególnie przeglądając oferty pracy. Nic w tym dziwnego, gdyż postęp technologiczny, za którym idą coraz większe restrykcje dotyczące jakości i precyzji przy wykonywaniu różnych części maszyn, wymaga bardzo wydajnego i dokładnego procesu obróbki. Obecnie jedną z najpopularniejszych technik jest obróbka skrawaniem, która wypiera bardziej tradycyjną metodę ze względu na swoją szybkość i powtarzalność w obrabianiu materiału oraz niższe koszty produkcji. Szczególnie ceniona jest tutaj obróbka skrawaniem przy użyciu maszyny CNC, która to oferuje najwyższą wydajność. Czym więc jest obróbka skrawaniem CNC, na czym polega proces obróbki i jakie są jego rodzaje?

Czym jest obróbka skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem jest rodzajem obróbki, która w skrócie polega na usuwaniu wierzchniej warstwy obrabianego materiału, tak zwany naddatek, do czasu uzyskania powierzchni obrobionej o wymaganym kształcie i parametrach. Taki proces obróbki nazywany jest również obróbką ubytkową. Naddatek można usuwać za pomocą różnych narzędzi, m.in. tokarki, szlifierki, wiertarki, frezarki oraz technik, jak np. frezowanie, wiercenie, toczenie czy szlifowanie.

Podział obróbki skrawaniem ze względu na siłę napędową

Materiał obrabiany jest za pomocą ostrych narzędzi, pił lub ostrzy. W zależności od doboru narzędzi obróbkę skrawaniem możemy podzielić na:

  • obróbkę ręczną, za pomocą różnego rodzaju dłut i noży, ruch główny i posuwowy wykonywany jest przy pomocy ludzkich mięśni,
  • obróbkę maszynową na obrabiarkach konwencjonalnych, jak wiertarki, szlifierki czy frezarki, ruch główny wykonywany jest za pomocą napędu mechanicznego, natomiast ruch posuwowy wykonywany jest przy pomocy ludzkich mięśni,
  • obróbkę maszynową na obrabiarkach sterowanych numerycznie, czyli właśnie obróbka CNC, ruch główny i posuwowy wykonywany jest za pomocą napędu mechanicznego.

Jak łatwo zauważyć prędkość skrawania zwiększa się wraz z zastosowaniem bardziej zaawansowanych narzędzi i maszyn. Obróbkę ręczną, taką jak dłutowanie rzadko można zobaczyć na profesjonalnej taśmie produkcyjnej ze względu na ograniczenia precyzji i prędkości. Obróbka skrawaniem na obrabiarkach konwencjonalnych jest już znacznie wydajniejsza, lecz i ona zostaje coraz bardziej wypierana na rzecz najwydajniejszej obecnie metody na obrabiarkach sterowanych numerycznie, które zapewniają perfekcyjne zachowanie parametrów projektu przy zachowaniu optymalnej prędkości skrawania i precyzji. Obrabiarki CNC rewolucjonizują tradycyjne metody obróbki skrawaniem, umożliwiając nie tylko osiągnięcie doskonałej precyzji, ale także zwiększenie wydajności i skrócenie czasu obróbki w różnych gałęziach przemysłu.

Rodzaje obróbki skrawaniem

Głównym podziałem obróbki skrawaniem jest podział na obróbkę wiórową i obróbkę ścierną, choć możemy ją podzielić jeszcze ze względu na:

  • dokładność obróbki – tutaj rozróżniamy obróbkę zgrubną, średnio dokładną, dokładną i wykańczającą,
  • metodę kształtowania powierzchni obrobionej – rozróżniamy obróbkę punktową, obwiedniową oraz kształtową,
  • ilość przejść – tu mamy do czynienia z obróbką jednoprzejściową i wieloprzejściową.

Obróbka wiórowa

Obróbka wiórowa ma na celu nadanie obrabianemu materiałowi odpowiedniego kształtu, szczególnie powierzchni wewnętrznych przedmiotu, wiercenia otworów czy wykończenia produktu. Obróbkę wiórową stosuje się również do powierzchni o zakrzywionych liniach. Z tego względu ta metoda usuwa największe ilości materiału i generuje najwięcej naddatku w postaci wiórów (stąd nazwa metody) o określonym kształcie zależnym od właściwości oraz rodzaju obrabianego materiału.

Obróbka ścierna

Zadaniem tego rodzaju obróbki jest uzyskanie gładkiej powierzchni obrabianego materiału. W przypadku tej metody nie ma potrzeby usuwania dużej ilości naddatku, więc jest to najmniej inwazyjna metoda obróbki, gdzie usuwana jest jedynie cienka wierzchnia warstwa materiału.


Obróbka ścierna odbywa się głównie za pomocą narzędzi, jak np. filc, papier ścierny czy urządzeń typu szlifierka, a materiał obrabiany jest szlifowany, gładzony lub polerowany. Rodzaj materiału ma główny wpływ na dobór narzędzia i techniki oraz stopień gładkości powierzchni, jaki chcemy osiągnąć.


W przeciwieństwie do obróbki wiórowej naddatek to zazwyczaj niemające ustalonej geometrii bardzo drobne wióry i pył.

Na czym polega obróbka CNC?

obróbka cnc

Obróbka skrawaniem CNC różni się od pozostałych rodzajów obróbki zastosowaniem maszyn CNC, czyli zautomatyzowanego urządzenia sterowanego przez program komputerowy, a nie przez operatora. Nowoczesne obrabiarki CNC umożliwiają jednoczesne szlifowanie, wiercenie i skrawanie tworzyw sztucznych, co pozwala na tworzenie unikalnych komponentów o doskonałej precyzji i wykończeniu. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zwiększenie wydajności pracy, zwiększenie prędkości oraz dokładności wykonywania części, a także pozwala zaoszczędzić czas wykonania.

Obróbkę skrawaniem CNC możemy podzielić na trzy procesy:

  • Projekt modelu części w specjalistycznym programie komputerowym (CAD). Na tym etapie zawierają się wszystkie parametry procesu obróbki oraz obrabianego przedmiotu, jak rodzaj materiału, wymiary, prędkość skrawania itp.
  • Przełożenie projektu na plan sterowania maszyną. Za pomocą programu CAM kod alfanumeryczny zamieniany jest na impulsy elektryczne i na podstawie dostarczonej dokumentacji i rysunków 2D i 3D tworzona jest instrukcja sterowania maszyną CNC.
  • Na koniec pozostaje obróbka CNC. Dzięki stworzeniu instrukcji i przełożeniu kodu maszyna CNC wie, w jaki sposób poruszać narzędziami, by uzyskać pożądany kształt i cechy przedmiotu.

    Zastosowanie zaawansowanych obrabiarek CNC, umożliwia precyzyjne frezowanie i formowanie tworzyw sztucznych. Najnowsze techniki obróbki skrawaniem pozwalają na tworzenie unikalnych i złożonych kształtów z różnorodnych materiałów, takich jak aluminium, tworzywo sztuczne czy wszelkie stale nierdzewne. Dzięki zaawansowanym procesom obróbki CNC, można precyzyjnie wytwarzać różne elementy, zaspokajając nawet najbardziej wymagające potrzeby klientów.

Rodzaje obróbki skrawaniem CNC

Rodzaje obróbki skrawaniem CNC - maszyna CNC

Wybór konkretnej techniki obróbki skrawaniem i narzędzia zależy od tego, jaki chcemy osiągnąć kształt i parametry obrabianego materiału. Tutaj do wyboru mamy wiele różnych technik, takich jak: frezowanie, polerowanie, wycinanie, ploterowanie itd. Maszyny CNC dzięki swojej różnorodnej konfiguracji są w stanie wykonać każdą z tych czynności, co czyni je wszechstronnymi urządzeniami.

Frezowanie

Frezowanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów obróbki skrawaniem. Polega ono na usuwaniu warstwy materiału od całego elementu, warstwa po warstwie, aż do osiągnięcia zaprojektowanego kształtu. W trakcie procesu obróbki porusza się zarówno obrabiany przedmiot, jak i również narzędzie tnące frezarki, które wykonuje ruch obrotowy. Taka technika pozwala na osiągnięcie nieregularnych form z dużą precyzją.

Frezarka pozwala na wstępne usunięcie dużej ilości materiału, by uzyskać bryłę bardziej zbliżoną do planowanej, jak i również pozwala na obróbkę wykańczającą, którą cechuje duża dokładność i precyzja. Ma zastosowanie głównie do obróbki nieregularnych lub płaskich powierzchni.

Toczenie

Przy tym sposobie obróbki skrawaniem warstwy materiału oddzielane są poprzez ruch obrotowy obrabianego przedmiotu, natomiast ostre noże tokarskie są nieruchome. W przypadku toczenia kształtowane są bryły obrotowe, takie jak gwinty zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, kule, walce, stożki. W zależności czy obrabiana powierzchnia jest zewnętrzna, czy wewnętrzna, stosujemy odpowiednio nazwy toczenie albo wytaczanie.

Ploterowanie

Ploterowanie stosowane jest przy płaskich elementach, takich jak płyty czy blachy, które obrabiane są poprzez docinanie materiału lub przez wywiercanie otworu. Niektóre plotery CNC pozwalają nawet obrabiać takie elementy jak krawędzie.

Podsumowanie

Obróbka skrawaniem CNC pozwala osiągać wcześniej nieznaną precyzję wykonania, której cały czas pilnują bardzo czułe czujniki urządzenia, natychmiast korygując ewentualne błędy w trakcie obróbki. Maszyny CNC pozwalają też utrzymywać dużą prędkość i stałą jakość wykonywanej pracy. Z tych względów obróbka skrawaniem CNC jest głównie stosowana w przypadku produkcji seryjnej, gdzie dbałość o dokładne wykonanie części jest niezmiernie ważna. Zalety obróbki skrawaniem CNC doskonale widać również przy produkcji części o bardzo dużych gabarytach. Tego typu produkcja przy użyciu konwencjonalnych obrabiarek jest znacząco utrudniona i spowolniona ze względu na twardość materiałów oraz rozmiary obrabianych części. Obróbka na maszynach CNC niweluje utrudnienia z tym związane, dzięki czemu produkcja może przebiegać szybko i sprawnie, co również wiąże się ze zmniejszonymi kosztami.

Obrabiarki CNC stanowią niezastąpiony element automatyzacji produkcji nie tylko w branży metalowej, ale również w wielu innych gałęziach przemysłu. Obróbka skrawaniem CNC pozwala na uzyskanie przedmiotów o dowolnym kształcie i wielkości, dlatego też ta metoda nadaje się do stosowania np. w branży elektronicznej, przemysłowej, lotniczej, motoryzacyjnej itd. Obróbka CNC nadaje się więc do produkcji zarówno tulei, nakrętek, śrub, sworzni, jak i dużych części do silników okrętowych.

Oprócz wszechstronności wytwarzanych elementów obróbka skrawaniem CNC pozwala zarazem na obrabianie różnego rodzaju materiałów, wśród których możemy wymienić takie rodzaje metalu jak: aluminium, mosiądz, stal nierdzewna, żeliwo, a także tworzywa sztuczne jak: polipropylen, poliwęglan, akryl. Obróbka skrawaniem może być również wykonywana na takich materiałach jak drewno, szkło i kamień.


ZRE Katowice S.A. uruchamia zrobotyzowane stanowisko spawalnicze

ZRE Katowice S.A. uruchomiło zrobotyzowane stanowisko spawalnicze, które jest obecnie w fazie testowania. Spawanie zrobotyzowane będzie możliwe w Centrum Produkcyjnym ZRE Katowice S.A. zlokalizowanym w Jaworznie.

Zastosowanie zrobotyzowanego stanowiska pozwoli na zwiększenie możliwości technicznych i technologicznych Zakładu w zakresie spawania konstrukcji w tym:

  • wzrost wydajności procesu spawania, a co za tym idzie szybkości realizacji zlecenia,
  • wzrost jakości zrobotyzowanego spawania,
  • wzrost elastyczności robotyzacji i możliwość szybkich przezbrojeń,
  • możliwość korekty niedokładności przygotowanych detali,
  • zapewnienie bezpieczeństwa pracy,
  • wzrost precyzji i powtarzalności.

ZRE Katowice S.A. zamontowało stanowisko zrobotyzowane Firmy IGM, które posiada 6 osi obrotu. Będzie wykorzystywane do realizacji procesów spawania komponentów konstrukcji stalowych na dwóch pozycjonerach jednoosiowych o pionowej osi obrotu z wykorzystaniem technologii spawania MIG/MAG.

Dwie strefy pracy pozwalają na efektywne prowadzenie procesu, w którym praca operatora i robota spawalniczego jest wykonywana równoległe. Zadaniem operatora jest załadowanie i rozładowanie detali oraz zgłaszanie gotowości do wykonania cyklu produkcyjnego. Strefy pracy są rozdzielone stałą przegrodą, a zmiana obsługiwanej strefy robota/operatora dokonywana jest automatycznie przez obrót pozycjonera o 180 stopni.

Obszar roboczy dla spawania w pojedynczym pozycjonerze to: 2.450mm/1.500 m/800 mm (szerokość / głębokość / wysokość) i nośności 1000kg.

Stanowisko wyposażone jest w ogrodzenie bezpieczeństwa, m.in. jest zabezpieczone barierami fotoelektrycznymi od strony załadunku detalu. Cela spawalnicza wyposażona jest również w stację czyszczenia palnika oraz odcinania końcówki drutu. Już wkrótce spawanie zrobotyzowane będzie wykorzystywane do spawania między innymi konstrukcji stalowych znajdujących się w stałej ofercie ZRE Katowice S.A.

stanowisko zrobotyzowane
stanowisko zrobotyzowane
stanowisko zrobotyzowane - makieta
stanowisko zrobotyzowane – makieta
spawanie zrobotyzowane
spawanie zrobotyzowane

Co to jest prefabrykacja?

prefabrykacja rurociągów

Prefabrykacja to proces, który często wykorzystuje się w branży budowlanej, a dokładnie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, czy podczas realizacji wielu zleceń związanych z budowaniem różnego rodzaju konstrukcji. W Polsce znajduje się wiele zakładów prefabrykacji, które zajmują się projektowaniem, wytwarzaniem i zabezpieczaniem prefabrykatów na zlecenie klientów. Na czym dokładnie więc polega proces prefabrykacji i kiedy takie działania są najczęściej stosowane? Jakie są zalety i wady prefabrykacji?

Na czym polega prefabrykacja?

Jak informuje Encyklopedia PWN, prefabrykacja to nic innego jak wykonywanie elementów składowych budowli w fabryce lub na placu budowy i łączenie ich w całość na miejscu budowy. Krótko mówiąc, elementy konstrukcji są wytwarzane w zakładach prefabrykacji, a proces montażu ich w jedną całość odbywa się na terenie budowy obiektu.

Najczęściej produkcja realizowana jest jednak w zamkniętych zakładach, w których można także wykonać projekty elementów składowych. Pozwala to na szybki proces produkcji wymaganych komponentów, co zapobiega powstawaniu przestojów na budowie związanych m.in. z koniecznością schnięcia elementów, które może znacznie opóźnić budowę obiektów. Sama idea prefabrykacji nie jest nowym rozwiązaniem, bowiem jej początki sięgają czasów rzymskich, kiedy to z podstawowych materiałów: wapna, gipsu, kruszywa kamiennego, popiołu wulkanicznego i wody produkowano kompozyt, który przypominał dzisiejszy beton.

Prefabrykacja to jedno z rozwiązań technologicznych, które w branży budowlanej jest odkrywane na nowo. Mimo tego, że cena elementów prefabrykowanych często bywa wyższa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, prefabrykacja pozwala na całościowe obniżenie kosztów inwestycji, co szczególnie ważne dla niektórych, skrócenie czasu realizacji budowy obiektu. Co więcej, pomaga uprościć logistykę i generuje mniej odpadów, co sprawia, że jest także ekologicznym rozwiązaniem. Dzięki postępowi technologicznemu i coraz większemu doświadczeniu w produkcji prefabrykacji rozwiązanie to jest chętnie wybierane zarówno przez dużych inwestorów, jak i osoby prywatne, które chcą wybudować dom i zależy im na wysokiej jakości materiałach oraz szybkiej realizacji.

Jakie działania obejmuje prefabrykacja?

Zastosowanie prefabrykacji w budownictwie mieszkaniowym bądź przemysłowym, umożliwia przeniesienie prac związanych z produkcją różnego rodzaju instalacji i konstrukcji do miejsc poza placem budowy obiektu, m.in. do zakładów prefabrykacji, dzięki czemu wyprodukowanie komponentów jest znacznie ułatwione i przyspieszone, a w miejscu inwestycji wykonuje się wyłącznie montaż wytworzonych już elementów. Prefabrykacja pozwala na wyprodukowanie zarówno części składowych, jak i całych obiektów, takich jak klatki schodowe, stropy, ściany itp. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla inwestora, jak i dla podwykonawców, dzięki czemu prace mogą być sprawnie wykonywane, a inwestycja nie wymaga wprowadzania przerw związanych z produkcją elementów.

Firmy zajmujące się wytwarzaniem prefabrykatów, zazwyczaj oferują także usługę projektowania elementów. Wówczas komponenty powstają na podstawie wskazówek inwestora i dostarczonych przez niego informacji lub wcześniejszych projektów. Ponadto prefabrykacja, poza projektowaniem i wytworzeniem elementów, to także zabezpieczenie ich przed korozją i działaniem czynników zewnętrznych, a w wielu przypadkach również pakowanie, transport komponentów do miejsca docelowego oraz ich montaż na terenie obiektu.

Prefabrykacja rurociągów na terenie zakładów prefabrykacji ZRE

Nasza firma oferuje szeroki wybór indywidualnych rozwiązań, wśród których znajduje się usługa prefabrykacji rurociągów, która obejmuje m.in. przycinanie rur do określonych wymiarów tak, aby elementy z łatwością można było dopasować do całej konstrukcji. Ponadto proces obejmuje także rowkowanie lub gwintowanie rur pod złączki dostarczane przez najpopularniejszych producentów.

Prefabrykacja rurociągów to także zabezpieczenie elementów przed korozją, które pozwala przedłużyć ich żywotność. Podczas produkcji prefabrykowanych rurociągów wykonuje się także wiercenie w rurach otworów pod króćce nakładkowe, spawanie króćców (rowkowanych i gwintowanych), skidy i spoole, projektowanie instalacji, stworzenie dokumentacji KJ oraz malowanie antykorozyjne. Wszystkie wytworzone przez nas prefabrykaty są starannie pakowane oraz dostarczane we wskazane miejsce. Produkowane przez firmę ZRE prefabrykaty rurociągów przeznaczone są do przesyłu wody i pary. Wedle wymagań inwestora, prefabrykacja elementów może odbyć się w zakładzie produkcji lub na terenie obiektu klienta.

Co ważne, prefabrykacja rurociągów to usługa kompleksowa, a wyprodukowana konstrukcja musi spełnić szereg wymagań. Wytwarzanie elementów odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem, standardami technicznymi i zasadami bezpieczeństwa. Komponenty otrzymują niezbędne świadectwo odbioru oraz dokumenty potwierdzające dopuszczenie do zastosowania w budownictwie, dzięki czemu masz gwarancję jakości oraz bezpieczeństwa konstrukcji prefabrykatów.

prefabrykaty w budownictwie przemysłowym

Gdzie wykorzystuje się prefabrykację?

Głównym sektorem, w którym wykorzystuje się procesy prefabrykacji, jest budownictwo. Produkty prefabrykowane znajdują swoje zastosowanie szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Z wytworzonych wcześniej elementów można wybudować przede wszystkim budynki mieszkalne, hale przemysłowe, obiekty sportowe, sieci wodno-kanalizacyjne czy mosty. Wbrew pozorom to jednak niejedyne zastosowanie prefabrykowanych elementów. Wcześniej przygotowane komponenty wykorzystuje się także przy produkcji samochodów i sprzętu RTV/AGD.

Prefabrykacja w instalacjach rurociągowych

Prefabrykacja odgrywa niezwykle istotną rolę w produkcji rurociągów. Jest to proces, w którym elementy konstrukcyjne rurociągu, takie jak skidy, łączniki czy też rury, są wstępnie produkowane w kontrolowanych warunkach fabrycznych. Następnie gotowe prefabrykaty są transportowane na plac budowy, gdzie są składane i łączone, tworząc kompletną instalację rurociągową. Mogą one też być produkowane na miejscu, na placu budowy, dzięki czemu można je dostosowywać na bieżąco według potrzeb inwestora. Zastosowanie prefabrykacji przynosi liczne korzyści. Między innymi umożliwia to znaczne skrócenie czasu budowy kompletnej instalacji rurociągowej w porównaniu z instalowaniem jej w tradycyjny sposób. Wynika to z faktu, że dzięki prefabrykacji montaż instalacji może być przeprowadzany jednocześnie (w tym samym czasie) z produkcją gotowych elementów w fabryce. Ponadto kontrolowane warunki produkcyjne fabryki pozwalają na osiągnięcie wyższej jakości prefabrykatów oraz uzyskanie lepszych właściwości — m.in. precyzji wykonania. Niewątpliwie jest to technologia przyszłości. Wbudowana innowacyjność w procesie prefabrykacji umożliwia projektowanie bardziej efektywnych i nowatorskich struktur. Elementy prefabrykowane mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb projektu, a ich precyzyjna produkcja zwiększa pewność co do osiągnięcia zamierzonych parametrów wytrzymałościowych i funkcjonalnych.

Zalety konstrukcji prefabrykowanych

Zyskujące na popularności rozwiązania, jakimi są komponenty prefabrykowane, dają zarówno inwestorom, jak i podwykonawcom wiele korzyści.

Jedną z najważniejszych zalet wykorzystania prefabrykowanych elementów jest skrócenie czasu budowy obiektów i konstrukcji w porównaniu do zastosowania standardowych metod budownictwa. Na sprawniejszy przebieg prac mają wpływ takie aspekty jak możliwość komputerowego zaprojektowania prefabrykatów oraz możliwość wyprodukowania elementów poza miejscem budowy. Wówczas inwestorzy i podwykonawcy nie są ograniczeni warunkami pogodowymi, czy koniecznością schnięcia elementów konstrukcji na terenie budowanych obiektów.

Zaletą prefabrykacji są także możliwości, jakie daje wytwarzanie komponentów na terenie zakładów prefabrykacji zamiast na placu budowy. Firmy świadczące usługę produkcji prefabrykacji mogą wówczas korzystać z zaawansowanych urządzeń technicznych, maszyn i komputerów, co nie tylko przyspiesza czas wytwarzania prefabrykatów, ale także zwiększa możliwości projektowe. Ponadto produkowanie elementów w zakładach zamkniętych zwiększa precyzję prac i zapobiega konieczności nagłej zmiany planów spowodowanej m.in. zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Prace w budownictwie mieszkaniowym czy przemysłowym, które wykorzystują klasyczne rozwiązania, w zależności od panującej pogody mogą zostać czasowo wstrzymane. Budowanie w oparciu o elementy prefabrykowane pozwalają tego uniknąć.

Warto podkreślić, że prefabrykacja umożliwia inwestorom zaoszczędzenie m.in. na wydatkach związanych z koniecznością zatrudnienia podwykonawców, którzy odpowiedzialni są na budowie chociażby za spawanie czy konserwację elementów konstrukcji. Zlecając usługę profesjonalnej firmie, można otrzymać niezbędne elementy, m.in. belki podtrzymujące stropy, w krótkim czasie, które będą gotowe do montażu na placu budowy. Warto także podkreślić, że prefabrykacja zapobiega przestojom w inwestycji, co z kolei umożliwia szybkie dokończenie podjętych zleceń.

Zastosowanie konstrukcji prefabrykowanych w budownictwie pozwala również zwiększyć bezpieczeństwo na budowie. Ponadto są także alternatywą cenową dla stalowych konstrukcji, których utrzymanie dobrej kondycji wymaga takich rozwiązań jak zabezpieczenie antykorozyjne i przeciwogniowe.

Wady konstrukcji prefabrykowanych

Jak każde rozwiązanie, prefabrykacja wiąże się także z pewnymi wadami. Jest to szczególnie ciężar elementów, który może wpłynąć na koszt transportu. Ponadto wytworzenie prefabrykowanych elementów jest droższe od wytworzenia konstrukcji monolitowych. W przeciwieństwie do monolitu, w przypadku prefabrykacji nie ma jednak konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników, co rekompensuje ten wydatek. Wadą można nazwać także konieczność skorzystania z firmy oferującej usługi montażu, jednak takie rozwiązanie zdecydowanie usprawnia prace i zwiększa bezpieczeństwo pracowników.

Podsumowanie

Prefabrykacja składa się z licznych procesów, począwszy od dokładnego omówienia projektu z klientem, przez wyprodukowanie i zabezpieczenie komponentów, po ich transport i wykonanie montażu w miejscu docelowym. Wykorzystanie zaawansowanej technologii umożliwia wytworzenie niezbędnych i wysokiej jakości elementów w zakładach prefabrykacji, bez zwracania uwagi na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne i bez wprowadzania przestojów w realizacji inwestycji. Choć dowóz elementów na plac budowy może być kosztowny, szybsze wytworzenie prefabrykatów i możliwość ich sprawnego montażu mogą wpłynąć na finalne zmniejszenie kosztów całej inwestycji.


ZRE Katowice S.A. oraz EDF podpisują memorandum o współpracy w sprawie budowy elektrowni jądrowych w Polsce

ZRE Katowice S.A. oraz EDF podpisały dziś podczas Polish-French Nuclear Industry Day organizowanego przez EDF i IGEOŚ w Ołtarzewie, memorandum o współpracy w sprawie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Jest to efekt wcześniejszych audytów i identyfikacji potencjału Spółki, która tym samym oficjalnie znalazła się w gronie zamierzonych wykonawców prac przy budowie polskiej elektrowni jądrowej w technologii EPR.
 

 

 


Poziom „SILVER” dla systemu zarządzania jakością w kolejnictwie według ISO TS 22163 dla ZRE Katowice S.A.

Z przyjemnością informujemy o przyznaniu przez IRIS Certification poziomu „SILVER” dla systemu zarządzania jakością w kolejnictwie według ISO TS 22163.
Jesteśmy niezwykle dumni, że nasza praca, zaangażowanie oraz ciągłe doskonalenie pozwoliły, że nasz Zakład Centrum Produkcyjne staje się 9 firmą, która uzyskała poziom „SILVER” pośród 72 objętych certyfikacją w Polsce.
Serdecznie gratulujemy osiągnięcia całemu zespołowi!

We are pleased to announce that IRIS Certification awarded us “SILVER” level for the quality management system in the rail industry according to ISO TS 22163.
We are extremely proud that our work, involvement and continuous improvement allowed our Production Center to become the 9th company that got “SILVER” level among 72 certified ones in Poland.
Congratulations on the achievement of the entire team!


ZRE Katowice S.A. wykona montaż turbiny gazowej dla El. Dolna Odra

Kolejny kontrakt na wykonanie prac podczas budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Dolna Odra – w kwietniu ZRE Katowice S.A. i Polimex Energetyka Sp. z o.o. podpisały umowę na wykonanie kompletnego montażu turbiny gazowej dla Bloku nr 9. Wartość prac wynosi kilkanaście milionów złotych, a ich zakończenie jest zaplanowane na II połowę 2023 roku. Kontrakt realizuje Zakład Kotłów oraz Zakład Turbin z Katowic.


OGŁOSZENIE O ZWOŁANIU ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA AKCJONARIUSZY SPÓŁKI ZAKŁADY REMONTOWE ENERGETYKI KATOWICE S.A.

Zarząd Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A., działając na podstawie art. 399 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, zwołuje na dzień 24 czerwca 2022 r. o godzinie 15.00 w siedzibie Spółki w Katowicach ul. Jankego 13 Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad przez przewodniczącego Rady Nadzorczej i wybór przewodniczącego Zgromadzenia.
2. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.
3. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
4. Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2021 oraz przedstawienie opinii biegłego rewidenta.
5. Sprawozdanie Rady Nadzorczej.
6. Dyskusja.
7. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2021.
8. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2021.
9. Podjęcie uchwały o podziale zysku za rok 2021.
10. Podjęcie uchwał o udzieleniu absolutorium członkom organów Spółki z wykonania
przez nich obowiązków.
11. Zakończenie obrad Zgromadzenia.

Jednocześnie informujemy, że w Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć wszyscy akcjonariusze osobiście lub przez swoich pełnomocników na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, przy czym pełnomocnicy osób prawnych winni okazać aktualne wyciągi z rejestrów wymieniające osoby uprawnione do ich reprezentowania lub udzielania pełnomocnictw. Regulamin Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz lista akcjonariuszy są do wglądu w przepisanych terminach, w Wydziale Organizacyjno-Prawnym ZRE Katowice S.A pokój 219.

Zarząd Spółki


ZRE Katowice uczestniczy w konferencji inaugurującej projekt DEsire

ZRE Katowice S.A. uczestniczyło w konferencji inaugurującej projekt DEsire: „Plan dekarbonizacji krajowej energetyki zawodowej na drodze modernizacji z wykorzystaniem reaktorów jądrowych”. Wszelkie inicjatywy rynkowe dotyczące transformacji energetyki zawodowej znajdują się w naszym kręgu zainteresowań. Posiadamy potencjał i doświadczenie, aby być partnerem technicznym w przyszłych inwestycjach o tym charakterze.


Centrum Produkcyjne ZRE Katowice gości uczniów I klasy ZSP nr 3 w Jaworznie

Miło nam poinformować, że po długiej nieobecności spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią, niedawno mieliśmy okazję gościć uczniów I klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie. Cieszymy się, że mogliśmy przybliżyć im charakter produkcji w naszym Zakładzie Centrum Produkcyjne.


Nowe możliwości Wylewni Łożysk ZRE

W wyniku modernizacji Wylewni Łożysk ZRE zlokalizowanej w Jaworznie, skrócono czasy wykonania operacji, podniesiono jakość i możliwości produkcyjne. Możliwa jest regeneracja i produkcja nowych łożysk: ślizgowych o średnicy do fi500 oraz długości do 500 mm, pierścieni uszczelniających oraz klocków oporowych. Zajmujemy się łożyskami turbin, pomp, wentylatorów, sprężarek między innymi dla obiektów El. Jaworzno III, El. Opole, El. Łaziska, El. Kozienice, El. Rybnik, El. Blachownia, EC Siekierki, CEZ Chorzów, CEZ Skawina, EC Kraków oraz EC Katowice. Zapraszamy zainteresowanych do składania zapytań ofertowych.


OGŁOSZENIE O ZWOŁANIU NADZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA AKCJONARIUSZY SPÓŁKI ZAKŁADY REMONTOWE ENERGETYKI KATOWICE S.A.

Zarząd Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A., działając na podstawie art. 399 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, zwołuje na dzień 13 kwietnia 2022 r. o godzinie 1500 w siedzibie Spółki w Katowicach przy ul. Jankego 13 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A.
Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia i wybór przewodniczącego Zgromadzenia.
2. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.
3. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
4. Uchwalenie Regulaminu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.
5. Zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
6. Zakończenie obrad Zgromadzenia.
Jednocześnie informujemy, że w Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć wszyscy akcjonariusze osobiście lub przez swoich pełnomocników na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, przy czym pełnomocnicy osób prawnych winni okazać aktualne wyciągi z rejestrów wymieniające osoby uprawnione do ich reprezentowania lub udzielania pełnomocnictw. Regulamin Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz lista akcjonariuszy są do wglądu w przepisanych terminach, w Wydziale Organizacyjno-Prawnym ZRE Katowice S.A pokój 219.

Zarząd Spółki


Nowy projekt ZRE Katowice S.A.

ZRE Katowice S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie sp. z o.o. podpisały umowę na: “Przygotowanie, dostawa oraz wymiana zużytych elementów kotła odzysknicowego produkcji ISTROENERGO o wydajności 15 t/h, wraz z demontażem i montażem izolacji” o wartości 8 750 000 PLN. Kontrakt zrealizuje Zakład Centrum w Warszawie.


Remont kapitalny kotła dla Zakładu Wytwarzania Katowice

ZRE Katowice i TAURON Ciepło podpisały w dniu 21 lutego 2022 r. umowę na remont kapitalny kotła bloku BCF-100 w Zakładzie Wytwarzania Katowice o wartości około 9 MLN PLN. ZRE wykonywało również remont tego kotła w roku 2021.


Modernizacja kotła bloku nr 6 w Elektrowni Kozienice

ZRE Katowice i ENEA Wytwarzanie podpisały w grudniu 2021 kontrakt o wartości ponad 6 MLN PLN na modernizację kotła bloku nr 6 w Elektrowni Kozienice. Za realizację odpowiada lokalny oddział ZRE z Kozienic a koniec realizacji zaplanowano na połowę 2022 roku. To kolejna modernizacja kotła w tej lokalizacji, po modernizacji kotłów bloków nr 1, 2, 4, 5 i 7, którą wykona ZRE.


Modernizacja turbozespołu TG-10 w Elektrowni Kozienice

ZRE Katowice oraz ENEA Wytwarzanie podpisały końcem listopada 2021 kontrakt o wartości około 4 MLN PLN na modernizację turbozespołu TG-10 w Elektrowni Kozienice. To kolejna modernizacja turbozespołu w tej lokalizacji, po wykonanych wcześniej przez ZRE analogicznych zadaniach na blokach nr 1, 2, 3, 7 i 8.


Zarząd ZRE Katowice SA z głębokim żalem i smutkiem informuje

Zarząd ZRE Katowice SA z głębokim żalem i smutkiem informuje, iż 28 grudnia 2021 roku zmarł Prezes Zarządu Spółki – Pan Jerzy Kurzak. Pełnił tę funkcję nieprzerwanie od 9 maja 2000 roku, a ze Spółką był związany od prawie 50 lat. Jego zaangażowanie przyczyniło się do dynamicznego rozwoju Spółki, poszerzenia profilu oraz obszaru jej działalności.

W tym czasie dał się poznać jako wzorowy menedżer, odznaczający się życzliwością i stawiający dobro pracownika na pierwszym miejscu.

Zarząd Spółki informuje jednocześnie, iż pozostali członkowie Zarządu są uprawnieni do reprezentowania ZRE Katowice SA w składzie przewidzianym przez przepisy prawa i statut Spółki oraz kontynuowania w sposób niezakłócony wszystkich spraw związanych z jej działalnością.


Ogłoszenie o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki Zakłady Remontowe Energetyki KATOWICE S.A.

Zarząd Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A., działając na podstawie art. 399 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, zwołuje na dzień 22 grudnia 2021 r. o godzinie 1500 w siedzibie Spółki w Katowicach przy ul. Jankego 13 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A.
Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia i wybór przewodniczącego Zgromadzenia.
2. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.
3. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
4. Uchwalenie Regulaminu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.
5. Zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
6. Zakończenie obrad Zgromadzenia.
Jednocześnie informujemy, że w Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć wszyscy akcjonariusze osobiście lub przez swoich pełnomocników na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, przy czym pełnomocnicy osób prawnych winni okazać aktualne wyciągi z rejestrów wymieniające osoby uprawnione do ich reprezentowania lub udzielania pełnomocnictw. Regulamin Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz lista akcjonariuszy są do wglądu w przepisanych terminach, w Wydziale Organizacyjno-Prawnym ZRE Katowice S.A pokój 219.

Zarząd Spółki


ZRE Katowice S.A. realizuje kolejne zadanie w polskim programie gazowym

ZRE Katowice S.A. oraz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., zawarły umowę na realizację zadania związanego z przeniesieniem agregatów sprężarkowych do Tłoczni Gazu Hołowczyce II. To kolejne zadanie w polskim programie gazowym, obok prac przy budowie Węzła Tworóg i dostosowaniu tłoczni gazu Hołowczyce II do pracy przy ciśnieniach tłoczenia 8,4 MPa, które realizuje ZRE – Zakład Zachód w Rybniku. Warto nadmienić, że ZRE wcześniej produkowało również elementy maszyn i urządzeń dla platform wiertniczych.


Montujemy kocioł OP-215 w Zakładach Azotowych “Puławy”

ZRE Katowice S. A. oraz Fabryka Kotłów SEFAKO S.A. podpisały kontrakt o wartości ponad 7 MLN PLN na montaż kotła OP-215 i instalacji około kotłowych w Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Za realizację odpowiada lokalny oddział ZRE z Kozienic, wchodzący w skład Zakładu Centrum z siedzibą w Warszawie.
Dzięki 10 jednostkom biznesowym zlokalizowanym przy dużych ośrodkach przemysłowych ZRE Katowice S.A. jest konkurencyjnym cenowo wykonawcą z możliwością działania na obszarze całego kraju.


Informacja kierownika jednostki organizacyjnej wykonującej działalność związaną z narażeniem (art. 32 c. pr. atom).

Zgodnie z art. 32c ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe, informujemy, iż wykonywana przez ZRE Katowice S.A. działalność związana z promieniowaniem, nie miała wpływu na zdrowie ludzi i na środowisko oraz w związku z tą działalnością nie zostały uwolnione żadne substancje promieniotwórcze do środowiska.

Osoba kontaktowa w tej sprawie: Piotr Zięcina.


OGŁOSZENIE O PRZETARGU – zakończone

Informujemy, iż postępowanie Przetargowe Pisemne-Nieograniczone na sprzedaż nieruchomości gruntowej położonej w Katowicach przy ul Książęcej 12 zostało zakończone bez wyboru oferty. Zainteresowanym oraz oferentom biorącym udział w przetargu dziękujemy za zainteresowanie i złożone oferty.


ZRE Katowice S.A. realizuje projekt w Finlandii

ZRE Katowice S.A. realizuje projekt Naistenlahti NSL3 dla Valmet Technologies OY w Tampere, Finlandia.

Projekt obejmuje montaż kotła fluidalnego CFB wraz z rurociągami przy-kotłowymi o łącznej masie ponad 1600 ton. Podczas montażu walczaka o masie ponad 40 ton wykorzystano siłowniki hydrauliczne zarówno do transportu pionowego jak i poziomego.

Nowobudowany obiekt – Naistenlahti 3 opalany będzie głównie biomasą, zastąpi on istniejącą elektrownię – Naistenlahti 2, której okres eksploatacji dobiegł końca.

Planowany termin zakończenia projektu przewidziany jest na drugi kwartał 2022 r.


Wymiana stojana generatora TG-1 w EC Kraków/PGE Energia Ciepła S.A.

ZRE Katowice S.A. wykonało 2 sierpnia operację wymiany stojana generatora TG-1 w EC Kraków/PGE Energia Ciepła S.A.

Operacja obejmowała wywiezienie starego stojana z maszynowni, transport oraz instalację na miejscu docelowym nowego stojana. Masa stojana to 120 t. Transport poziomy stojana odbywał się po specjalnej konstrukcji podpartej na 4 słupach przy rozpiętości 40m pomiędzy nimi. Transport pionowy na wysokość 9,9 m został wykonany przy użyciu siłowników hydraulicznych a następnie przesuwano stojan 40m poziomo i odłożono go na docelowe miejsce.

Wydział Projektowy ZRE Katowice S.A. opracował technologię transportu, a Oddział Usług Technicznych przeprowadził operację.

Gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt.


ZRE Katowice S.A. zostało generalnym wykonawcą inwestycji w zakresie przebudowy tłoczni gazu HOŁOWCZYCE II dla GAZ-SYSTEM S.A.

ZRE Katowice S.A. zostało generalnym wykonawcą inwestycji w zakresie dostosowania tłoczni gazu Hołowczyce II do pracy przy ciśnieniach tłoczenia 8,4 MPa.

Zadanie jest jednym z elementów inwestycji Gaz-System S.A. w zakresie budowy międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej.
Projekt jest realizowany w formule „pod klucz” w zakresie branż: mechanicznej, elektrycznej, AKPiA, budowlanej i ochrony katodowej wraz z uzyskaniem Pozwolenia na Eksploatację i Pozwolenia na Użytkowanie.

Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na 2022 r.


OGŁOSZENIE O ZWOŁANIU ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA AKCJONARIUSZY SPÓŁKI ZAKŁADY REMONTOWE ENERGETYKI KATOWICE S.A.

Zarząd Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A., działając na podstawie art. 399 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, zwołuje na dzień 16 sierpnia 2021 r. o godzinie 15.00 w siedzibie Spółki w Katowicach ul. Jankego 13 Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad przez przewodniczącego Rady Nadzorczej i wybór przewodniczącego Zgromadzenia.
  2. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.
  3. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
  4. Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2020 oraz przedstawienie opinii biegłego rewidenta.
  5. Sprawozdanie Rady Nadzorczej.
  6. Dyskusja.
  7. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2020.
  8. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2020.
  9. Podjęcie uchwały o podziale zysku za rok 2020.
  10. Podjęcie uchwał o udzieleniu absolutorium członkom organów Spółki z wykonania  przez nich obowiązków.
  11. Zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
  12. Zakończenie obrad Zgromadzenia.

Jednocześnie informujemy, że w Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć wszyscy akcjonariusze osobiście lub przez swoich pełnomocników na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, przy czym pełnomocnicy osób prawnych winni okazać aktualne wyciągi z rejestrów wymieniające osoby uprawnione do ich reprezentowania lub udzielania pełnomocnictw. Regulamin Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz lista akcjonariuszy są do wglądu w przepisanych terminach, w Wydziale Organizacyjno-Prawnym ZRE Katowice S.A pokój 219.

                                                                                   Zarząd Spółki


Klauzula Informacyjna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej: RODO) zamieszczamy w załączeniu klauzulę informacyjną RODO dla akcjonariuszy Spółki.


Wezwanie do złożenia dokumentów akcji

Zarząd Spółki pod firmą Zakłady Remontowe Energetyki Katowice Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach (dalej „Spółka”) w związku z art. 16 ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1798) wzywa po raz piąty wszystkich akcjonariuszy Spółki do złożenia posiadanych dokumentów akcji w celu ich dematerializacji. Dokumenty akcji należy składać w siedzibie Spółki tj. ul. Gen. Z.W.Jankego 13, 40-615 Katowice, pokój nr 219 w dniach roboczych (od poniedziałku do czwartku) w godzinach 8.00 – 14.00.


Wezwanie do złożenia dokumentów akcji

Zarząd Spółki pod firmą Zakłady Remontowe Energetyki Katowice Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach (dalej „Spółka”) w związku z art. 16 ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1798) wzywa po raz czwarty wszystkich akcjonariuszy Spółki do złożenia posiadanych dokumentów akcji w celu ich dematerializacji. Dokumenty akcji należy składać w siedzibie Spółki tj. ul. Gen. Z.W.Jankego 13, 40-615 Katowice, pokój nr 219 w dniach roboczych (od poniedziałku do czwartku) w godzinach 8.00 – 14.00.


WEZWANIA DO ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW AKCJI

Zarząd Spółki pod firmą Zakłady Remontowe Energetyki Katowice Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach (dalej „Spółka”) w związku z art. 16 ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1798) wzywa po raz trzeci wszystkich akcjonariuszy Spółki do złożenia posiadanych dokumentów akcji w celu ich dematerializacji. Dokumenty akcji należy składać w siedzibie Spółki tj. ul. Gen. Z.W.Jankego 13, 40-615 Katowice, pokój nr 219 w dniach roboczych (od poniedziałku do czwartku) w godzinach 8.00 – 14.00.

WEZWANIE DO ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW AKCJI

Zarząd Spółki pod firmą Zakłady Remontowe Energetyki Katowice Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach (dalej „Spółka”) w związku z art. 16 ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1798) wzywa po raz drugi wszystkich akcjonariuszy Spółki do złożenia posiadanych dokumentów akcji w celu ich dematerializacji. Dokumenty akcji należy składać w siedzibie Spółki tj. ul. Gen. Z.W.Jankego 13, 40-615 Katowice, pokój nr 219 w dniach roboczych (od poniedziałku do czwartku) w godzinach 8.00 – 14.00.


WEZWANIE DO ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW AKCJI

Zarząd Spółki pod firmą Zakłady Remontowe Energetyki Katowice Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach (dalej „Spółka”) w związku z art. 16 ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1798) wzywa wszystkich akcjonariuszy Spółki do złożenia posiadanych dokumentów akcji w celu ich dematerializacji. Dokumenty akcji należy składać w siedzibie Spółki tj. ul. Gen. Z.W.Jankego 13, 40-615 Katowice, pokój nr 219 w dniach roboczych (od poniedziałku do czwartku) w godzinach 8.00 – 14.00.


OGŁOSZENIE O ZWOŁANIU ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA AKCJONARIUSZY SPÓŁKI ZAKŁADY REMONTOWE ENERGETYKI KATOWICE S.A.

Zarząd Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A., działając na podstawie art. 399 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, zwołuje na dzień 12 maja 2020 r. o godzinie 1500 w siedzibie Spółki w Katowicach ul. Jankego 13 Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A.
Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad przez przewodniczącego Rady Nadzorczej i wybór przewodniczącego Zgromadzenia.
  2. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podejmowania uchwał.
  3. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
  4. Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2019 oraz przedstawienie opinii biegłego rewidenta.
  5. Sprawozdanie Rady Nadzorczej.
  6. Dyskusja.
  7. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania Zarządu z działalności Spółki za rok 2019.
  8. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2019.
  9. Podjęcie uchwały o podziale zysku za rok 2019.
  10. Podjęcie uchwały w przedmiocie pokrycia straty oraz podziale zysku z lat ubiegłych.
  11. Podjęcie uchwał o udzieleniu absolutorium członkom organów Spółki z wykonania przez nich obowiązków.
  12. Wybory do Rady Nadzorczej.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Spółki i upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w ramach kapitału docelowego:

– w rozdziale IV § 12 a – uchyla się dotychczasowe brzmienie:

„1. Zarząd Spółki jest upoważniony do podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę nie większą niż 16 000 000 zł (słownie: szesnaście milionów złotych) w drodze jednego lub kilku podwyższeń kapitału zakładowego. Upoważnienie Zarządu wygasa z upływem trzech lat od dnia wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego niniejszego upoważnienia.

2. Zarząd Spółki może wyłączyć lub ograniczyć prawo poboru akcji w części lub całości za zgodą Rady Nadzorczej.”

– i zmienia się na:

„1. Zarząd Spółki jest upoważniony do podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę nie większą niż 16 000 000 zł (słownie: szesnaście milionów złotych) w drodze jednego lub kilku podwyższeń kapitału zakładowego. Upoważnienie Zarządu wygasa z upływem trzech lat od dnia wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego niniejszego upoważnienia.

2.  Zarząd Spółki może wyłączyć lub ograniczyć prawo poboru akcji w części lub całości za zgodą Rady Nadzorczej.”

Uchwała podjęta ma być wobec wygaśnięcia ze względu na upływ terminu dotychczasowego upoważnienia Zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego oraz w celu ponownego udzielenia takiego upoważnienia.

14. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Spółki:

      – w rozdziale V § 18 ust. 5 – uchyla się dotychczasowe brzmienie:

„ Do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków  majątkowych Spółki upoważnieni są:

a/ samodzielnie – Prezes Zarządu Spółki, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 7.

b/ łącznie – dwaj członkowie Zarządu albo jeden członek Zarządu łącznie z prokurentem lub ustanowionym przez Zarząd pełnomocnikiem działającym w granicach umocowania albo łącznie prokurent i pełnomocnik lub dwaj pełnomocnicy działający w granicach umocowania.”
– i zmienia się na:

 „ Do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków  majątkowych Spółki  upoważnieni są:

a/ samodzielnie – Prezes Zarządu Spółki, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 6.

b/ łącznie – dwaj członkowie Zarządu albo jeden członek Zarządu łącznie z prokurentem.”

15. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy.

16. Podjęcie uchwały o upoważnieniu Rady Nadzorczej do ustalenia jednolitego tekstu      Statutu Spółki.

17. Zakończenie obrad Zgromadzenia.

Jednocześnie informujemy, że w Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć wszyscy akcjonariusze osobiście lub przez swoich pełnomocników na podstawie pisemnego pełnomocnictwa, przy czym pełnomocnicy osób prawnych winni okazać aktualne wyciągi z rejestrów wymieniające osoby uprawnione do ich reprezentowania lub udzielania pełnomocnictw. Regulamin Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, wnioski w sprawach objętych porządkiem obrad oraz lista akcjonariuszy są do wglądu w przepisanych terminach, w Wydziale Organizacyjno-Prawnym ZRE Katowice S.A pokój 219.

                                                                                  Zarząd Spółki


Akcjonariat – Informacje Ogólne

Komunikacja z akcjonariuszami

W związku z nowelizacją wprowadzoną ustawą z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Kodeks Spółek Handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 roku, poz. 1798) od dnia 1 stycznia 2020 roku, Spółka na niniejszej stronie www, w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami, będzie publikować ogłoszenia wymagane przez prawo lub statut. 


WYMIENNIK CIEPŁA 54T

  1. Klient:

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne “Police” S.A

  1. Przedmiot zadania:

„Wykonanie i wymiana wymienników ciepła 17/18E601A i 17/18E601B”. Wymienniki zlokalizowane na obszarze Jednostki Biznesowej Nitro – Wydział Syntezy Amoniaku na terenie Grupa Azoty Zakłady Chemiczne “Police” S.A

  1. Zakres zadania:

Zakres zadania obejmował opracowanie dokumentacji projektowej wykonawczej i odbiorowej, wykonanie i dostawę wymienników, wymianę wymienników na instalacji, przeprowadzenie niezbędnych prób, odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego oraz przekazanie do eksploatacji stałej. Zaprojektowane, wykonane i zainstalowane wymienniki zostały wytworzone na podstawie
i poddane procedurze oceny zgodności przez UDT-CERT względem PED 2014/68/UE z uwzględnieniem ASME sec.VIII div.2 oraz PN-EN 13445. Po instalacji w miejscu pracy wykonano nową izolację termomechaniczną aparatów.

Ilość wykonanych wymienników: 4 szt. (17/18E601A i 17/18E601B) poziomych, nierozbieralnych, U-rurowych wymienników ciepła.

Masa: 54,4t każdy.

Wymiary: 6400×2500 (dł/wys). Średnica płaszcza: Ø1500; średnica komory sitowej: Ø1930 (Ø2400 wraz z króćcami)

 

Ciekawostki :

Płaszcz, komora sitowa (dno sitowe), pokrywa wykonane z materiałów kutych (jako pojedyncze elementy) w gatunku: ASME SA350 LF2 CL2, ASME SA336 F22 CL3,
ASME SA336/SA336M. U-rurki Ø 19.05×2.77 na specjalne zamówienie w gatunku ASME SA-213 Gr. T22.

Grubość ścianki płaszcza 100mm, grubość pokrywy 410mm, grubość dna sitowego w miejscu wiercenia otworów u-rurek 305mm. W każdym dnie sitowym wywierconych zostało 1938 otworów Ø19,3mm po u-rurki. Przed wierceniem wewnętrzna strona dna sitowego napawana materiałem INCONEL 600 (grubość napoiny po obróbce mechanicznej 6mm). Szczelność wkładu rurowego została zapewniona poprzez rozwalcowywanie u-rurek w dnie sitowym (na wejściu i wyjściu) oraz wykonanie spoiny doszczelniającej od strony pokrywy.

Na wykonanych wymiennikach przy udziale UDT przeprowadzono hydrauliczne próby ciśnieniowe (próba ciśnieniowa płaszcza i próba ciśnieniowa przestrzeni rurowej). Ciśnienie próby przestrzeni płaszcza wynosiło 275 bar natomiast ciśnienie próby przestrzeni rurowej 387 bar (czas utrzymania min 30 min).

 

Pokrywa każdego wymiennika zamontowana jest z wykorzystaniem 20 szpilek M140x4 (masa kpl. szpilka + nakrętka + podkładka = 125 kg). Montaż odbywał się z wykorzystaniem dedykowanych napinaczy hydraulicznych zasilanych agregatem hydraulicznym 1500 bar wykonanych  na specjalne zamówienie ZRE Katowice S.A. Max. siła naciągu podczas montażu połączeń śrubowych wynosiła ok 2200 kN

 

Na czas transportu i magazynowania w celu uniknięcia korozji wewnętrznej wymienniki zostały zaazotowane.

Transport ponadgabarytowy realizowany przez Globtrans Katowice.

 

 

 

film z transportu wymiennika ciepła


Targi Pracy JOBICON Kraków 12 marzec 2019

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych pracą na spotkanie do naszego stoiska gdzie postaramy przekonać Cię, dlaczego warto dołączyć do zespołu ZRE Katowice S.A.

 

pobierz bilet :

10:00

Rozpoczęcie wydarznia
10:00 – 17:00
Rejestracja
17:00
Zakończenie wydarzenia
Bardzo dziękujemy za duże zainteresowanie stoiskiem.
Prosimy aplikować przez  zakładkę “Kariera”

ZRE Katowice wykonało podstawę pod maszt z flagą Polski, który zamontowany zostanie na rondzie Dmowskiego w Lublinie z okazji 100 rocznicy Niepodległości Polski.

Kolejny ciekawy projekt zrealizowany przez ZRE Katowice S.A. Maszt z flagą Polski ma zostać zainstalowany na rondzie Dmowskiego w Lublinie. Będzie miał 35 metrów wysokości. ZRE Katowice S.A. dzięki swoim możliwościom największej maszyny do gięcia indukcyjnego w Polsce, COJAFEX  PB1200R wykonało gięcia łuków pod podstawę masztu. Łuki 914  x 16 , promień gięcia ok. R= 6400 mm. Gratulacje dla całego zespołu!

Więcej na stronie:
źródło informacji pod linkiem. więcej

 

 

 

Zamontowali na próbę maszt z flagą Polski. Będzie górował nad Lublinem (ZDJĘCIA)

 

Zamontowali na próbę maszt z flagą Polski. Będzie górował nad Lublinem (ZDJĘCIA)

Realizując politykę odpowiedzialnego biznesu ZRE Katowice S.A. zrealizowaliśmy kolejną inicjatywę w obszarze naszego zaangażowania społecznego: wsparliśmy placówkę „Imperium Słońca”, która działa z ludźmi niepełnosprawnymi w zakresie rehabilitacji, zajęć i szkoleń, a także nabierania umiejętności w pracy zawodowej.

Realizując politykę odpowiedzialnego biznesu ZRE Katowice S.A. zrealizowaliśmy kolejną inicjatywę w obszarze naszego zaangażowania społecznego: wsparliśmy placówkę „Imperium Słońca”, która działa z ludźmi niepełnosprawnymi w zakresie rehabilitacji, zajęć i szkoleń, a także nabierania umiejętności w pracy zawodowej.

Podopieczni „Imperium słońca” mogą brać udział w projektach poprawiających koordynację ruchową i zdolności psychologiczne. Do dyspozycji posiadają pracownie takie jak: fotograficzna, ceramiczna, kulinarna, stolarska, krawiecka, plastyczna, muzykoterapii, komputerowa oraz sekcja piłki nożnej. Tę ostatnią sekcję wsparło ZRE Katowice S.A.

Podopiecznym „Imperium słońca” życzymy samych sukcesów.


ZRE Katowice S.A. wraz  z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie podpisało umowę partnerską.

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, iż 9 listopada Zakłady Remontowe Katowice S.A. wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie podpisały umowę patronacką dającą możliwość odbycia praktyk zawodowych uczniom kształcącym się w obszarze mechanicznym. Ponadto, ZRE Katowice S.A. zobowiązało się wspierać szkołę w tworzeniu programu nauczania dla wybranego zawodu oraz postanowiło docenić najlepszego ucznia poprzez przyznanie rocznego stypendium. Uczniowie wraz z nauczycielami nie kryją zadowolenia z podpisania umowy.

Był to podwójnie ważny dzień zarówno dla ZSP 3 jak i dla ZRE Katowice, gdyż tego dnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystości zorganizowanej przez uczniów tej szkoły z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowana została część artystyczna, która zakończyła się wspólnym, uroczystym odśpiewaniem hymnu Polski.

 

Link do oryginalnego źródła artykułu oraz materiału filmowego


konferencja „Doradca zawodowy XXI wieku – nowe wyzwania”

W dniu 17 października 2018 roku w sali obrad Urzędu Miejskiego w Jaworznie odbyła się konferencja „Doradca zawodowy XXI wieku – nowe wyzwania” organizowana przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie we współpracy z Urzędem Miejskim w Jaworznie. Konferencja była jednym z działań instytucji zrzeszonych w ramach Jaworznickiego Forum Doradztwa Zawodowego, organizowanych  w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2018. W tym roku hasło przewodnie OTK 2018 brzmiało: „Bądź architektem swojego szczęścia”.

Konferencję rozpoczął Tomasz Łakomski – dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaworznie witając zaproszonych gości, wśród których znajdowali się:

– pani Irena Wojtanowicz Stadler – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie,

– pani Agnieszka Krawczyk – kierownik Wydziału ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A.,

a także dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pracownicy miejskich placówek oświatowych, doradcy zawodowi, pedagodzy oraz prelegenci.

 

więcej informacji pod linkiem.

konferencja „Doradca zawodowy XXI wieku – nowe wyzwania”


Transport Poziomy i Pionowy Układu Podgrzewania Powietrza APH o masie 410 T – Elektrownia Asnæsværket w Kalundborg w Danii

Wydział Montaży Ciężkich ZRE KATOWICE S.A. zakończył transport i montaż ciężki Układu Podgrzewania Powietrza APH o masie 410 T na budowie Kotła ze złożem fluidalnym BFB na biomasę w elektrowni Asnæsværket w Kalundborg w Dani. Montaż realizował doświadczony zespół pracowników na podstawie własnej technologii z wykorzystaniem sprzętu własnego.

 

 

 

 


Konferencja naukowa p.t. „Energetyka i Paliwa 2018”

 

W dniach 19-21 września 2018 na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyła się Konferencja naukowa p.t. „Energetyka i Paliwa 2018”. Organizatorami Konferencji byli Wydział Energetyki i Paliw AGH oraz Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Celem konferencji było wyeksponowanie interdyscyplinarności nauki i techniki w zakresie paliw i energii, nawiązanie i zacieśnienie kontaktów oraz wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami środowisk naukowych i przemysłowych w obszarze szeroko pojętej problematyki konferencji.

W pierwszym dniu konferencji, po wspólnej części, odbyły się dwa Mini sympozja, roboczo nazwane „Energetyczne” i „Koksownicze” .

W ramach minisympozjum energetycznego, poświęconemu „Wspólnym przedsięwzięciom Przemysłu-Nauki – technologie energetyczne i paliwowe”, ZRE Katowice S.A. zaprezentowało nie tylko profil działalności, ale też swoje osiągnięcia.

Wystąpienie realizowane było zgodnie z agendą:

  1. Podstawowe informacje o Spółce,
  2. Zakres świadczonych usług,
  3. Doświadczenia ZRE Katowice. Informacje o wszystkich największych budowach energetycznych realizowanych w Polsce w ciągu ostatnich lat.
  4. Wybrane technologie energetyczne i paliwowe. Obszary optymalizacji i zagrożeń.
  5. Kompleksowość ZRE Katowice: „Od Koncepcji…”. Przegląd najciekawszych projektów realizowanych w Wydziale Projektowo-Technologicznym ZRE Katowice S.A.
  6. Ogniwo łączące naukę z przemysłem. Działalność ZRE Katowice S.A. w Projektach B+R
  7. Oferta współpracy z ośrodkami naukowymi, studentami, absolwentami.      .

Był to nasz pierwszy czynny udział w cyklu konferencji „Energetyka i Paliwa”, wyrażając chęć udziału w kolejnych edycjach.


Program Bloki 200+. Innowacyjna technologia zmiany reżimu pracy bloków energetycznych klasy 200 MWe

Wyniki konkursu Bloki 200+

Mamy zaszczyt poinformować Państwa o wynikach konkursu w którym nasze konsorcjum na czele którego jest Politechnika Wrocławska jako Lider Konsorcjum, oraz Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki wraz z Zakłady Remontowe Energetyki Katowice Spółka Akcyjna, że zostaliśmy docenieni za innowacyjność i zajęliśmy ostatecznie trzecie miejsce na liście rankingowej z wynikiem 38,60 pkt. na sześciu branych pod uwagę wykonawców mogących sprostać tak trudnemu zadaniu.

„Program Bloki 200+. Innowacyjna technologia zmiany reżimu pracy bloków energetycznych klasy 200 MWe”

Konkurs jest elementem programu NCBR i ma na celu zamiast finansowania badań w postaci pojedynczych projektów, utworzony zostanie kompleksowy program badawczy. Obejmie on portfolio projektów, które przyczynią się do realizacji głównego celu programu czyli rozwiązań, które dziś nie są jeszcze dostępne, a wynikają z zapotrzebowania rozwijającego się rynku. Polskie elektrownie eksploatują wiele bloków o mocy ok. 200 MW. Wymagają albo modernizacji od podstaw, albo wyłączenia ich na stałe jak wynika z konkluzji BAT, która radykalnie zmieni obowiązujące parametry pozwalające na pracę tych obiektów, a zacznie obowiązywać już od 2021 r.
Program Bloki 200+ ma na celu wsparcie prac badawczo-rozwojowych realizowanych w obszarze energetyki.

Wyniki konkursu po rozpoznaniu opracowań dostarczonych przez konsorcja z listy Rankingowej, zostały ogłoszone już 17 kwietnia 2018 r. i zatwierdzone przez Macieja Chorowskiego, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz opublikowane na stronie internetowej oraz w siedzibie Zamawiającego.
Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie projektu sięgające do 90mln złotych na podstawie pomysłu, planu, wizualizacji wraz z przygotowaniem projektu modernizacji wybranego bloku energetycznego, a następnie laureat konkursu będzie mógł wykonać swój plan z otrzymanym wsparciem finansowym.
60 lat działalności naszej firmy pokazało, że ZRE Katowice jako firma inżynierska jest gotowa sprostać najtrudniejszym wyzwaniom w obszarze energetyki z głównym założeniem bycia Innowacyjnym, co pokazuje nasze doświadczenie oraz kompleksowość prac na obiektach energetycznych popartych referencjami.
Posiadamy ogromne doświadczenie w modernizacjach i dostosowaniu obiektów do nowych warunków eksploatacyjnych oraz przedłużaniu żywotności bloków wraz z zwiększeniem ich mocy nominalnej co właśnie zadecydowało o tym by nasza firma rozpoczęła działania w II etapie konkursu .

Trzymamy kciuki za nasz zespół w dalszym etapie prac.

Więcej informacji pod adresem.

 


TARGI PRACY I PRAKTYK 2018

 Inżynierskie Targi Pracy – Politechnika Śląska w Gliwicach

My będziemy!!! A ty? (05.03.2018)

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych firmą ZRE Katowice do wzięcia udziałów w targach pracy. Podczas wydarzenia będzie można bliżej poznać profil działalności firmy oraz konsultować się z naszymi specjalistami. Nie zwlekaj…..Daj się ZREkrutować już dziś.

 

Targi Pracy Pracuj.pl – Jobicon w Krakowie

Obecni na Festiwalu Pracy JOBICON !!! J (06.03.2018)

Spotkaj się z nami na JOBICONie w Krakowie. Przywieziemy garść cieplutkich rekrutacji na stanowiska pracy i praktyk. ZAPRASZAMY !!!

Pobierz bezpłatny bilet: https://jobicon.pracuj.pl/rejestracja

 

Targi Pracy AGH w Krakowie

Targi Pracy AGH           (08.03.2018)

A może poznasz swojego pierwszego pracodawcę???

Jak co roku od kilku lat mamy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych ZRE Katowice na targi pracy AGH w Krakowie. Zapraszamy do naszego stoiska gdzie nie zabraknie odpowiedzi na dręczące was pytania (dotyczące ZRE oczywiścieJ) oraz będziecie mogli porozmawiać ze szczęśliwcami którzy maja przyjemność u Nas pracować.

Może czekamy na ciebie!!???!!

 

Absolwent Talent Days w MCK w Katowicach

Stacja ZREkrutacja będzie na Absolvent Talent Days w Katowicach (22.03.2018)

Możliwości rozwoju pracy i praktyk odkryjesz na naszym stoisku – zapraszamy J spotkaj się z nami !!!

Pobierz bezpłatny bilet: https://www.absolvent.pl/talentdays

 

Zapraszamy na naszego Facebooka: https://www.facebook.com/ZREKatowice

 

 

A tak było jesienią 2017 ! …………

TARGI PRACY I PRAKTYK 2017

Chcielibyśmy poinformować, że 8 listopada 2017 r. odbyła się ostatnia w tym roku edycja Targów Pracy w której ZRE Katowice S.A miały przyjemność uczestniczyć . W edycji jesiennej udało nam się odwiedzić Targi Pracy zorganizowane przez Absolvent.pl, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Śląską, AGH Kraków. Nasze stoisko jak co roku cieszyło się dużym zainteresowaniem studentów oraz absolwentów. Już udało nam się nawiązać współpracę z osobami świeżo poznanymi a z kolejnym kandydatami prowadzimy rozmowy. Chcielibyśmy podziękować organizatorom za wkład włożony w przygotowanie tego przedsięwzięcia a uczestnikom podziękować za przybycie i czynny udział w wydarzeniach. Zapraszamy do kontaktu wszystkie zainteresowane osoby oraz do zobaczenia na wiosnę.


Biegowy puchar Mistrzostw Polski Energetyków dla ZRE Katowice S.A.

13 maja br.  Odbył się XV Bieg Skawiński, w którym pracownicy naszej firmy już drugi rok z rzędu zajęli pierwsze miejsce w rywalizacji drużynowej. Zdobyli drużynowe Mistrzostwo Polski Energetyków w biegu na dystansie 10 km. Firmę ZRE Katowice S.A. reprezentowali: Jacek Seweryn, Mariusz Weronowicz, Rafał Śląski, Piotr Kolka, Rafał Kucharski, Robert Ciupek. Każdy z zawodników pokonał dystans 10 km. Pozostałe firmy klasowały się następująco: Rafako S.A., Amec Foster Weeler Runnig Team, PGNiG Termika S.A., PGE Elektrownia Bełchatów, Tauron Team, MPEC S.A. Kraków, Izomar Polref, Pec Geotermia, Cez Skawina, Pile Elbud S.A. Reprezentantom ZRE Katowice S.A. oraz wszystkim uczestnikom biegu serdecznie gratulujemy.


Remont kotła – K3 EDF Rybnik

Zakład Kotłów ZRE Katowice S.A. jest głównym wykonawcą remontu modernizacyjnego kotła nr 3 w EDF Polska oddział Rybnik.  W zakres umowy wchodzi zarówno realizacja dostaw elementów ciśnieniowych kotła jak i ich wymiana na obiekcie.  W roku ubiegłym ZK zrealizował dostawy następujących komponentów:

  • I stopień podgrzewacza wody
  • II stopień podgrzewacza wody łącznie z komorami zbiorczymi
  • III stopień przegrzewacza pary pierwotnej łącznie z komorami zbiorczymi
  • V stopień przegrzewacza pary pierwotnej
  • II stopień przegrzewacza pary pierwotnej łącznie z komorami

Obecnie prowadzone są prace montażowe,  w zakres wchodzą także: montaż rusztowań,  wymiana izolacji termicznej i żarobetonów. Zakład Kotłów w ramach tego remontu realizuje także prace związane z montażem instalacji DENOx dla Energotechniki – Energorozruch,  w zakres prac wchodzi: wymiana rur parownika,  montaż nowych palników pyłowych,  dysz OFA,


POSTÓJ REMONTOWY INSTALACJI GRUPY LOTOS SA PR 2017

Zakłady Remontowe Energetyki Katowice S.A. wygrały przetarg na pracę remontową na zlecenie Grupy Lotos. Nasza firma została obdarzona po raz kolejny ogromnym zaufaniem i zostało jej powierzone to bardzo odpowiedzialne przedsięwzięcie jakim jest postój remontowy instalacji i urządzeń w rafinerii, który odbywa się co kilka lat.  Tegoroczny Postój Remontowy PR 2017 rozpoczyna się 03.03.2017. i trwać będzie do 15.04.2017r.  Określany jest jako „historycznie największy postój remontowy” rafinerii w Gdańsku.  Prace przygotowawcze do postoju remontowego rozpoczęły się około 1,5 roku temu, a głównym jego celem jest zapewnienie instalacjom i urządzeniom, bezpiecznego funkcjonowania oraz wzrost efektywności ich wykorzystania w całym cyklu przerobu ropy naftowej. O ważności i jakości przeprowadzanych prac remontowych i modernizacyjnych instalacji, świadczy fakt, że następny Postój remontowy planowany jest za pięć lat, co oznacza, że do tego czasu wszystkie aparaty i urządzenia, w tym również systemy zasilania elektrycznego i AKP i A muszą pracować praktycznie bezawaryjnie. Szacuje się, że podczas PR 2017, poza załogą rafinerii, pracować będzie ok. 3 tyś.  pracowników ze specjalistycznych firm zewnętrznych / równolegle przy realizacji programu EFRA zatrudnionych będzie ok. 2,5 tysiąca osób. Zakres remontu PR 2017 obejmuje remont : 56 instalacji, 1100 szt. aparatów takich jak: wymienniki ciepła, kolumny, reaktory zbiorniki, piece technologiczne, chłodnice powietrzne i inne aparaty, oraz 1400 rurociągów, 1500 sztuk armatury w tym zaworów regulacyjnych i 2000szt. elementów automatyki.  Dodatkowo remontom i przeglądom zostaną poddane urządzenia i sieci zasilania elektroenergetycznego, systemy zabezpieczeń i układy AKP i A.


Transport stojanów generatorów (2x450t) na nowych blokach nr.5 i 6 Elektrowni Opole (2×900 MW)

Oddział Elektrownia Opole jest jednostką należącą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.   będącą częścią Polskiej Grupy Energetycznej.  związku z postępującą budową nowych bloków Elektrowni Opole w ramach strategii rozwoju polskich mocy wytwórczych energii elektrycznej został osiągnięty etap dostawy wyposażenia maszynowni.  Stojan generatora o masie ok. 450t wraz z pokrywami transportowymi został dostarczony koleją na teren budowy elektrowni. ZRE Katowice było wykonawcą transportu w ramach tzw.  „ostatniej mili”.  Sformułowaniem „ostatnia mila” nazywany jest ostatni odcinek transportu dla ładunku.  W tym przypadku zakres prac ZRE Katowice obejmował: – przejęcie stojana z wagonu kolejowego z wykorzystaniem mobilnej suwnicy – przeładunek na samojezdną platformę transportową (SPMT, potocznie „kamag”) – przemieszczenie stojana za pomocą SPMT pod luk transportowy w maszynowni – transport pionowy z wykorzystaniem siłowników linowych (Strand Jacks) – obrót stojana o 900 z wykorzystaniem unikatowego na skalę Europy systemu obrotu – transport poziomy za pomocą hydraulicznego systemu ślizgowego (hydraulic skidding system) – posadowienie i obsługa geodezyjna w docelowym miejscu pracy na fundamencie maszynowni Powyższe prace były wykonywane w sierpniu 2016r.

 

 

ZRE Katowice S.A. rozpoczęło transport i montaż Rurociągów

 

ZRE Katowice S.A. również rozpoczęło pracę nad transportem i montażem Turbozespołu.

Prace  nadal trwają

 


Jaworzno III –Budowa nowego bloku energetycznego 910 MW

W związku z realizacją Inwestycji dotczącej budowy nowych mocy w technologiach węglowych w TAURON Wytwarzanie S.A.  – Budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II Zakłady Remontowe Energetyki Katowice S.A. z siedzibą w Katowicach, podpisało umowę na: „Zaprojektowanie i wykonanie w ramach realizacji Bloku dostawy oraz montażu rurociągów wysokoprężnych (LAB, LBB, LBC, LBA) wraz z armaturą oraz systemami pomocniczymi, a także dobór oraz montaż zamocowań pierwszorzędowych” Jako główne cele mają do wykonania między innymi : W ramach prac projektowych ZRE zobowiązało się do opracowania projektu wykonawczego dla w/w rurociągów oraz dobór stosownych zamocowań pierwszorzędowych. Część prefabrykacyjna zawiera w swoim zakresie zakupy materiałowe, produkcję i dostawę na budowę gotowych elementów rurociągów wysokoprężnych wraz z przynależną im armaturą. W miesiącu lutym w Centrum Produkcyjnym ZRE Katowice S.A. zakończyło się gięcie najważniejszej linii rurociągów wysokoprężnych nowego bloku energetycznego o mocy 910MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III.Część prefabrykacyjna zawiera w swoim zakresie m.in. zakup materiałów, prefabrykację i dostawę na budowę gotowych elementów rurociągów wysokoprężnych wraz z przynależną im armaturą.  Zakres prac obejmował m.in.  gięcie indukcyjne rurociągu pary świeżej o średnicy wewnętrznej ID320x98mm w gatunku 10CrWMoVNb9-2 (rzeczywista grubość ścianki giętych rur z uwzględnieniem odchyłek hutniczych wyniosła ok. 110-112mm). Należy podkreślić iż, dotychczas w Polsce nie wykonywano jeszcze gięcia indukcyjnego dla rur o grubości ścianki powyżej 100mm jak również elementów rurociągowych o takich gabarytach (średnia masa tzw. spoola wyniosła ok.  7 – 10 ton.) ZRE Katowice S.A.  jako jedyna firma w kraju i jako jedna z nielicznych w Europie dysponuje maszyną do gięcia indukcyjnego rur w zakresie grubości ścianek od 5-120mm.  Całość prac w zakresie prefabrykacji rurociągów wysokoprężnych dla nowego bloku w Jaworznie obejmuje prefabrykację rurociągów o masie ponad 2.000 ton.  zdjęcia z prefabrykacji rurociągów grubościennych wysokotemperaturowych i wysokociśnieniowych na Centrum Produkcyjnym ZRE Katowice S.A dla projektu Jaworzno III _DSC0017 _DSC0194 _DSC0209 Szeroko pojęte prace montażowe prowadzone będą w rejonie kotłowni, budynku elektrycznego oraz maszynowni nowo powstającego Bloku energetycznego.  Dodatkowo ZRE Katowice S.A. podjęło się realizacji transportu poziomego i pionowego stojana generatora z portu rzecznego Opole, oraz posadowienie na górnej płycie głównego fundamentu turbozespołu. Warto wspomnieć również o pozyskaniu przez ZRE Katowice zlecenia na montaż obrotowych podgrzewaczy powietrza LUVO. Warto wspomnieć że każdy ma 16 metrów średnicy i masa jednego wraz z koszami to około 600 ton, służą do podgrzewania powietrza pierwotnego i wtórnego za pomocą spalin. Transport stojana generatora (450t) dla budowy nowego bloku energetycznego w Jaworznie.  14 grudnia 2016 roku zakończył się kolejny etap transportu stojana dla nowo budowanego bloku elektrowni w Jaworznie. ZRE Katowice S.A.  jest odpowiedzialne za transport i posadowienie stojana generatora. Dotychczas zrealizowane działania z tego zakresu objęły: – rozładunek stojana generatora z barki w porcie w Opolu – załadunek stojana na 32-osiowy wagon typu NORCA – transport kolejowy i logistyka na trasie Opole – Jaworzno – rozładunek stojana za pomocą hydraulicznego systemu ślizgowego – przeładunek stojana za pomocą systemu mobilnej suwnicy Jednocześnie warto zaznaczyć, nawiązując do informacji prasowych, że stojan generatora był najcięższym ładunkiem transportowanym po europejskich torach.  Zakres dalszych prac ZRE Katowice to tzw. „ostatnia mila” i obejmuje: – załadunek na samojezdną platformę transportową (SPMT, potocznie „kamag”) – przemieszczenie stojana przy pomocy SPMT pod luk transportowy w maszynowni – podniesienie i obrót stojana o 900 z wykorzystaniem unikatowego systemu obrotu – transport pionowy z wykorzystaniem siłowników linowych (Strand Jacks) – transport poziomy za pomocą hydraulicznego systemu ślizgowego – posadowienie stojana w docelowym miejscu pracy na fundamencie maszynowni Budowa nowego bloku energetycznego w Jaworznie o mocy 910MW na parametry nadkrytyczne jest elementem strategii rozwoju polskich mocy wytwórczych energii elektrycznej.

 

montaż maszynowni:

 

 

 


Zapraszamy na IV Konferencję ZRE Katowice

Zapraszamy na IV Konferencję ZRE Katowice 3-5 kwietnia 2017 – Hotel Belvedere Resort & Spa**** Zakopane  Światową produkcją zawiaduje „Przemysł 4.0”.Termin po raz pierwszy użyty w Hanowerze na targach w roku 2011 (w oryginale Industrie 4.0), łączy ze sobą maszyny, systemy, procesy i wyroby w “inteligentne sieci”.  Poprzez najnowocześniejsze wirtualne technologie – Internet rzeczy, Big Data, chmurę obliczeniową samokontrolują realną produkcję.    Energetyka jako najważniejsza gałąź przemysłu doczekała się już wersji 2.0 opartej na dwóch filarach: energetyce odnawialnej i efektywności,  wspartych pełną digitalizacją. Naszym wytwórczym parkiem maszynowym, zbyt szybko próbujemy przejść z Energetyki 1.0 na Energetykę 2.0, pomijając upgrady, udane wersje pośrednie.  Tegoroczna Konferencja ZRE Katowice S.A. wychodzi naprzeciw problemom polskiej energetyki,  mierząc się z próbą wskazania kierunków rewitalizacji, odbudowy generacji energii elektrycznej, na przykładzie podstawowej jednostki wytwórczej naszego systemu, jakim jest jeszcze blok klasy 200MW.  „Energetyka 1.28” to termin wymagający wyjaśnienia,  w którym zaszyfrowano 56 bloków 200 MW, co w sposób zamierzony jest zapisem w opozycji do matematyki klasycznej. Duże bloki energetyczne,  które powstały w czasach świetności dla energetyki konwencjonalnej – Energetyki 1.0, posiadają duży potencjał modernizacyjny,  mogący sprostać nowym wymogom prawnym,  regulacyjnym i środowiskowym. Cykl debat podczas IV Konferencji ZRE Katowice S.A., pozwoli zorientować się uczestnikom, czy mamy szansę podołać stawianym wymaganiom, jakie są oczekiwania operatora systemu przesyłowego i operatorów systemów dystrybucyjnych energii elektrycznej? Czy wśród wielu pomysłów na modernizację polskiej energetyki, znajdziemy realne rozwiązania? Czy operatorzy są w stanie ponieść koszty tych modernizacji, czy będą zmuszeni je ponieść? Czy retrofit bloków 200 MW jest szansą przeskoku na wyższy poziom? Czy bloki 200 MW z przedłużoną żywotnością mogą współistnieć z blokami klasy 500, 800 i 1000 MW? „Energetyka 1.28” to coś więcej niż energetyka konwencjonalna.


XIV AMATORSKI TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO

XIV AMATORSKI TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO, ZRE OPEN 2017 W dniach 08-09 września 2017r po raz XIV Zakłady Remontowe Energetyki Katowice S.A.  były organizatorem Amatorskiego Turnieju Tenisa Ziemnego ZRE OPEN 2017. Udział w Turnieju wzięło kilkudziesięciu zawodników, a na trybunach zasiadła spora rzesza kibiców, która dopingowała swoich faworytów. W tym roku na kortach MOSiRu rozegrany został Turniej Główny, w którym zwycięzcami zostali: I miejsce Daniel Sierakowski II miejsce Dariusz Drabiuk III miejsce Ryszard Szczepanik IV miejsce Marek Adamczyk Prowadzącym uroczystość wręczania nagród był Wiceprezes Zarządu ZRE KATOWICE, Pan Waldemar Szolc, a nagrody wręczył Pan Krzysztof Słota – Wiceprezes Zarządu ZRE KATOWICE. Zgodnie z tradycją, nad przebiegiem rozgrywek turniejowych czuwał Sędzia Główny Turnieju, Pan Łukasz Kuboszek.   Opiekę medyczną sprawowała Pani Monika Kubacka gabinetu masażu sportowego ”Galena”. Jak co roku podczas turnieju zbierane były fundusze, którymi wsparliśmy dwie placówki pomagające dzieciom – Placówka Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach w imieniu której wystąpiła Pani Danuta Cuper oraz Pan Dawid Salamon oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Bytomiu, której przedstawicielem była Pani Barbara Bryńska.  Podczas trwania finału Turnieju odwiedziły nas najmłodsze dzieci z Placówki TPD Oddział w Bytomiu.   Dla nich jak i dla dzieci naszych gości zostały zorganizowane na kortach zabawy, prowadzone przez profesjonalnego trenera tenisa ziemnego, Filipa Szpindor.    Na zdjęciu od lewej: Pani Barbara Bryńska z Palcówki TPD w Bytomiu, Dyrektor Turnieju Pan Waldemar Szolc, Pani Danuta Cuper oraz Pan Dawid Salamon z Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach   Na zdjęciu: Dzieci z Placówki TPD w Bytomiu z Dyrektorem Turnieju Panem Waldemarem Szolc Wiceprezesem Zarządu ZRE Katowice S.A.       Na zdjęciu od lewej: Sędzia Główny Łukasz Kuboszek, Dariusz Drabiuk, Daniel Sierakowski, Dyrektor Turnieju Waldemar Szolc, Marek Adamczyk, Ryszard Szczepanik     Serdeczne podziękowania składamy naszym sponsorom za wsparcie oraz mamy nadzieję na dalszą współpracę.


ZRE Katowice S.A. dostawcą obudowy ciśnieniowej pieca dla SECO/WARWICK

We wrześniu br.

w Centrum Produkcyjnym ZRE Katowice S.A.  pomyślnie zakończono wszystkie prace związane z produkcją największej obudowy ciśnieniowej pieca do obróbki cieplnej części samolotów pasażerskich (BOEING oraz AIRBUS) dla firmy SECO/WARWICK.

Obudowa o masie ok.

  • 80 ton składa się z 3 części – komory głównej oraz drzwi zamykających.  Zakres prac realizowanych przez naszą firmą obejmował wszystkie czynności, przez spawanie,    obróbkę mechaniczną, montaż kompletnej obudowy oraz wykonanie szeregu prób i testów.

Obudowa będzie bazą dla jednego z największych ciśnieniowych pieców próżniowych w Europie. Przeznaczona będzie do obróbki cieplnej goleni lotniczych, które będą montowane w samolotach pasażerskich firm Boeing oraz Airbus.

Piec,  w którym zostanie zastosowana wykonana przez nas obudowa,


ZRE Katowice w akcji – budowa nowego bloku w Elektrowni Kozienice.

ZRE Katowice S.A.

realizuje najbardziej zaawansowane inwestycje w polskiej energetyce. Wielu naszych pracowników jest obecnie zaangażowanych w budowę nowego bloku 1075MW w Elektrowni Kozienice.

Prace wkroczyły już w decydującą fazę. Większość budowli jest gotowa, a rozmiary kilku z nich robią imponujące wrażenie.

Nad okolicą góruje chłodnia kominowa o wysokości 185 metrów.  Trwa montaż wyprodukowanego w Japonii generatora.

Na placu budowy, wśród 1200 pracowników, znajdują się specjaliści ZRE Katowice S.A.

Zakres wykonywanych przez nas prac obejmuje m.in montaż turbiny parowej (1075MW), montaż generatora, skraplaczy pary oraz instalacji AKPiA (aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki) Realizacja tych odpowiedzialnych zadań wymaga odpowiednich kompetencji, doświadczenia i wykorzystania zaawansowanych technologii.

Blok energetyczny 1075MW w Elektrowni Kozienice będzie najnowocześniejszą i najsprawniejszą jednostką opalaną węglem w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie.

Blok będzie pracował na nadkrytyczne parametry pary, a nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwolą na uzyskanie tej samej ilości energii przy znacznie niższym zużyciu węgla.  Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań proekologicznych pozwoli na zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń do środowiska.  Co ważne, zastosowane rozwiązania, eliminują również wpływ czynników zewnętrznych na pracę nowego bloku. To istotne w świetle wydarzeń z 2015 r. kiedy temperatura wody w Wiśle spowodowała ograniczenie mocy wytwórczych Elektrowni Kozienice.

Enea SA przygotowuje filmy przedstawiające postęp prac na budowie nowego bloku Elektrowni Kozienice.


III Konferencja ZRE Katowice

Kolejna edycja Konferencji ZRE Katowice za nami. Blisko 250 uczestników, 17 prezentacji, debata z udziałem ekspertów branżowych, znamienici goście i elegancki obiekt hotelowy – to wszystko składa się na pozytywne podsumowanie tego wydarzenia. Mamy nadzieję, iż te trzy dni merytorycznych wykładów i integracji środowiska polskiej energetyki zostaną zapamiętane przynajmniej do kolejnej, czwartej już edycji Konferencji, która, zgodnie z deklaracjami gości, jest już wpisana do ich grafików na rok 2017.

W dniach 13-15 kwietnia br., na zaproszenie spółki ZRE Katowice S.A., przedstawiciele polskiej energetyki i_świata nauki, eksperci branżowi, kadra zarządzająca najważniejszych polskich spółek energetycznych, inżynierowie i doświadczeni praktycy, spotkali się w Krynicy-Zdrój, w hotelu Czarny Potok Resort&SPA****, aby zastanowić się nad polityką remontową polskiej energetyki i odpowiedzieć na pytanie – co dalej z remontami?

Spotkanie okazało się być doskonałą platformą wymiany poglądów, doświadczeń i wizji dotyczących teraźniejszości i przyszłości polskiej energetyki oraz okazją do integracji środowiska energetyków. Aktywny udział ekspertów i gości w dyskusji, różnorodność opinii i poglądów potwierdza tylko aktualność i wagę poruszanych zagadnień oraz zachęca do częstszych spotkań.

Przy wypełnionej po brzegi sali, oficjalnego rozpoczęcia konferencji dokonali: Pan Jacek Janas – Prezes Zarządu Tauron Wytwarzanie S.A.  oraz Pan Jerzy Kurzak – Prezes Zarządu ZRE Katowice S.A. Podkreślono zasadność organizacji tego typu spotkań branżowych, które dają okazję do omówienia najistotniejszych i_aktualnych zagadnień polskiej energetyki oraz, na tym tle, zwrócono uwagę na rosnące znaczenie i_rangę samej Konferencji ZRE Katowice.

Z punktu widzenia organizacyjnego, szczególnie cieszy duża frekwencja i_zainteresowanie wydarzeniem. Gdyby nie ograniczona liczba miejsc, liczba gości mogłaby być dużo wyższa.

Nad prawidłowym przebiegiem całej Konferencji i sesji tematycznych czuwali moderatorzy: Pan Krzysztof Słota – Wiceprezes Zarządu ZRE Katowice S.A., Dyrektor Techniczny, Pan Wojciech Rzepka – Wiceprezes Zarządu ZRE Katowice S.A., Dyrektor Strategii i Rozwoju, Pan Jacek Kipiński – Dyrektor Zakładu Turbin i Armatury ZRE Katowice S.A. oraz Pani Barbara Rojek – Kierownik Wydziału Projektowo-Technologicznego ZRE Katowice S.A.

Prezentacje rozpoczęto mocnym akcentem tj. wystąpieniem prof. dr hab. inż.  Tadeusza Uhl, który przedstawił nieklasyczne podejście do rozwiązania zagadnień eksploatacji w energetyce. Profesor Uhl podkreślał zastosowanie nowoczesnych technologii w projektowaniu i realizacji inwestycji.  Zwracał uwagę na ich odważne i coraz szersze stosowanie na rynkach azjatyckich i arabskich.  Duże zainteresowanie wzbudził potencjał druku 3D i jego wykorzystanie w przemyśle i budownictwie. Kolejne wystąpienia ekspertów reprezentujących firmy ZRE Katowice, Tauron i PGE, dotyczyły zagadnień m.in. trigeneracji, poprawy bezpieczeństwa eksploatacji turbin parowych, modernizacji układów regulacji, zabezpieczeń i smarowania turbozespołów, prefabrykacji rurociągów, remontów kapitalnych kotła, zagadnień związanych z działaniem laboratorium czy montażu turbin.

Ciekawe wystąpienia zaprezentowali również przedstawiciele sponsorów Konferencji, a dotyczyły one procesów smarowania urządzeń energetycznych (Ecol), erozji w układach pyłowo-powietrznych (Kraj), uszczelnień częściowo wyeksploatowanej średnio i wysokociśnieniowej armatury (Spetech), zagadnień związanych z odpowiedzialnością i ubezpieczeniem inżyniera kontraktu (AXA), czy ryzyka ubezpieczeniowego związanego z budową bloków energetycznych na parametry nadkrytyczne (Generali).

Ważnym punktem Konferencji była debata nad polityką remontową polskiej energetyki.  Dyskusję poprowadził Pan Krzysztof Słota – Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Techniczny ZRE Katowice S.A., a udział w niej wzięli: Pan René Fijak (CEZ Chorzów S.A.), Pan Kazimierz Szynol (Tauron Wytwarzanie S.A.), Piotr Oberc (EDF Polska S.A.) oraz prof. Janusz Badur (Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku).  Debata wzbudziła spore emocje wśród gości na sali, co zaowocowało dużą aktywnością i wymianą poglądów. Bez wątpienia miały na to wpływ poruszane zagadnienia, w tym nieco prowokacyjnie przytoczony temat „przedłużenia żywotności 200 i 360tek – widmo zmarnowania bogatych doświadczeń i sukcesów wdrożonych modernizacji”, czy próba kreacji najbardziej optymistycznej i pesymistycznej wizji polskiej energetyki na najbliższe 30 lat.

Zastanawiano się również nad bezpieczeństwem energetycznym kraju i w tej perspektywie zdiagnozowano potencjał remontowy i modernizacyjny. Raz po raz podkreślano potrzebę wspólnych spotkań i rozmów w gronie fachowców, praktyków branży energetycznej, innowatorów, naukowców i decydentów, polityków.. Być może brak wielostronnych konsultacji jest właśnie jednym z brakujących ogniw w procesie podejmowania realnych działań i budowy solidnej i spójnej strategii rozwoju dla polskiej energetyki? Warto podkreślić, iż w tym roku, debatę zorganizowano po raz pierwszy. Mając na uwadze aktywność gości na sali oraz ożywioną wymianę poglądów i_opinii, z pewnością będzie ona stałym elementem kolejnych Konferencji ZRE Katowice.

Dobrym podsumowaniem Konferencji są słowa jednego z prelegentów, Pana Krzysztofa Dembińskiego, który już na wstępie artykułu otwierającego publikację konferencyjną podkreśla wagę takich spotkań branżowych i_wyciąga wnioski dotyczące przyszłości polskiej polityki remontowej. Przede wszystkim Konferencja dała możliwość jednoczenia sił i integracji środowiska, była i jest platformą wymiany poglądów, na której wspólnie wypracowano stanowisko popierające tezę, iż energetyka konwencjonalna, mimo iż będąca w spadkowym trendzie udziału w krajowym miksie energetycznym, jest jego istotnym, kluczowym elementem, o który warto dbać. Regularne remonty pomogą utrzymać wysoki poziom dyspozycyjności, a modernizacja instalacji przyniesie dodatkowo wzrost efektywności, niezawodność i poprawę emisyjności odpadów do środowiska.

Aktualnie, w krótkoterminowej perspektywie, nie ma realnej alternatywy dla tego podejścia. W dłuższej perspektywie i planowaniu polityki energetycznej dla naszego kraju, wykorzystanie innowacyjnych technologii i_dywersyfikacja źródeł pozyskania energii jest konieczna, głównie ze względu na czynniki ekonomiczne, efektywność i konkurencyjność.  Czy zarys długofalowych działań już powstaje? Trudno powiedzieć.  Bez wątpienia różnice zdań związane z oceną rachunku zysków i strat utrzymywania energetyki opartej na paliwach kopalnych szybko nie wygasną. Temat remontów nie został wyczerpany i z całą pewnością jest dobrym pretekstem do dalszych spotkań i rozmów.


XIII Amatorski Turniej Tenisa Ziemnego ZRE Open 2016

W dniach 9-10 września br.

na ośrodku tenisowym MOSiR w Katowicach, przy ulicy Szopienickiej 70, odbył się XIII Amatorski Turniej Tenisa Ziemnego – ZRE Open.

Wspaniała, letnia pogoda oraz zacięte i pełne emocji rozgrywki sportowe sprawiły, iż Turniej należy uznać za udany. Udział w wydarzeniu zgłosiło kilkudziesięciu zawodników, a na trybunach pojawiło się wielu kibiców tenisa, wspierających swoich faworytów sportowych.

Tradycyjnie już, nad profesjonalnym przebiegiem rozgrywek, czuwał Sędzia Główny Turnieju, Pan Łukasz Kuboszek.

Rozgrywki podzielono na trzy kategorie: Turniej Główny, w którym wzięło udział aż 27 zawodników, Turniej Masters, dla najbardziej zaawansowanych graczy (6 zawodników) oraz Turniej Kobiet. Ten ostatni wrócił do programu rozgrywek po kilkuletniej przerwie.

Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwycięzcom.

W Turnieju Głównym byli to: Piotr Kucjas (I miejsce), Piotr Adamek (II miejsce), Tomasz Pluta (III miejsce) i Mirosław Malinowski (IV miejsce). W Mastersie zwycięzcą został Radosław Gabiga, który w finale, po zaciętej walce, pokonał Rafała Sasiaka.    III miejsce zajął Julian Marek. Wśród kobiet triumfowała Pani Karolina Szczepanik. Uroczystość wręczenia nagród poprowadził Dyrektor Turnieju, Pan Waldemar Szolc, a wręczenia nagród dokonał Pan Jerzy Kurzak, Prezes firmy ZRE Katowice.

Jak co roku, impreza miała charakter charytatywny. Dzięki zaangażowaniu sponsorów i gości, udzielono wsparcia lokalnym placówkom, pomagającym dzieciom.  W imieniu „Towarzystwa Przyjaciół Dzieci” paczki odebrała Pani Barbara Bryńska, a w imieniu Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach, Panie Patrycja Domżalska i Danuta Cuper.

Dla najmłodszych sympatyków tenisa ziemnego zorganizowano dodatkowe atrakcje. Każdy mógł spróbować swoich sił na automacie do koszykówki, sprawdzić swój refleks na urządzeniu „Blink” czy wziąć udział w zabawach tenisowych, które prowadził profesjonalny trener Filip Szpindor.

Podczas Turnieju zorganizowano również pokazowy mecz tenisowy rozegrany przez profesjonalistów.

W meczu swoje umiejętności zaprezentował Wojciech Marek, zawodnik, którego zawodową karierę wspiera ZRE Katowice S.A.

Dodatkowym akcentem Turnieju był mini-zlot motocyklowy.


Biegowy puchar Mistrzostw Polski Energetyków dla ZRE Katowice S.A.

7 maja br.

odbył się XIV Bieg Skawiński.  To cykliczna impreza sportowa organizowana od 2002 r. W ramach biegu, już po raz ósmy, zorganizowano Mistrzostwa Polski Energetyków. Z dumą informujemy, iż zawodnicy reprezentujący ZRE Katowice S.A.  zajęli pierwsze miejsce w rywalizacji drużynowej.

W barwach ZRE Katowice S.A. wystartowali: Jacek Seweryn, Mariusz Weronowicz oraz Marcin Kwiecień.

Każdy z_zawodników musiał pokonać dystans 10 km. Czasy trzech najlepszych zawodników z_każdej drużyny sumowano i na tej podstawie utworzono ostateczną klasyfikację.  ZRE Katowice S.A.  z czasem 1:57:48 wyprzedziło zespoły Ethosenergy Poland, Rafako S.A., PGE Jupiter oddział Elektrownia Bełchatów, PGNiG Termika SA, CEZ Skawina, PSE Inwestycje S.A., PSE S.A. Katowice, AMEC Foster Wheeler, CES Runners Club, IZOMAR-POLREF, PEC Geotermia podhalańska S.A., PILE ELBUD i Centralne Biuro Konstrukcji Kotłów S.A. z Tarnowskich Gór.

Warto podkreślić, iż Jacek Seweryn ukończył rywalizację energetyków z drugim najlepszym czasem: 00:35:35.

Reprezentantom ZRE Katowice S.A.  oraz wszystkim uczestnikom biegu serdecznie gratulujemy.

Więcej o biegu: http://skawina.biegskawina.pl/

Interesujesz się sportem? Biegasz? Jesteś aktywny? Sprawdź siebie i wystartuj w kolejnych zawodach.

Drużyna ZRE Katowice może być liczniejsza.


„WELCOME TO THE BUSINESS C(O)ALIFORNIA”

W dniach 13-24 września 2016 Stowarzyszenie Studentów BEST AGH organizowało bardzo ciekawe wydarzenie: Autumn Course „WELCOME TO THE BUSINESS C(O)ALIFORNIA”. ZRE Katowice miało przyjemność stać się jego częścią, jako Partner.  Blisko dwutygodniowe warsztaty oraz wyjazdy do firm związanych z tematyką przedsięwzięcia były dla młodych ludzi, studentów kierunków energetycznych,  wspaniałą okazją do bezpośredniego spotkania ze specjalistami branżowymi oraz zobaczenia „na żywo” obiektów, których budowy i działania uczą się na co dzień na macierzystych uczelniach.

W ramach wielu bloków tematycznych nasi pracownicy: dr Katarzyna Wójcik z Wydziału Projektowo-Technologicznego oraz dr Marcin Kost – Dyrektor Biura Zarządzania Projektami,

przeprowadzili niezwykle udane wykłady dla uczestników kursu z wielu europejskich krajów.

 

Słuchacze mieli okazję przekonać się,  jak przebiega proces budowy elektrowni węglowej oraz jakie znaczenie ma i czym się charakteryzuje przechwytywanie CO2.

Prezentacje pobudziły grupę do ciekawej, merytorycznej i długiej dyskusji,  w której każdy, bez skrępowania mógł przedstawić swoje zdanie odnośnie przyszłości nie tylko polskiej,  ale europejskiej energetyki.

 

Było to również doskonałe doświadczenie dla naszych ekspertów. Świeże spojrzenie młodych ludzi z pewnością jest impulsem do zastanowienia się nad następnymi latami w branży oraz zmianami,


III Konferencja ZRE Katowice

Przed nami trzecia już Konferencja ZRE Katowice.  Tegoroczne spotkanie odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia br.,  w Krynicy-Zdrój i poświęcone będzie zagadnieniom polskiej polityki remontowej.  W gronie ekspertów reprezentujących najważniejsze firmy polskiego i_międzynarodowego sektora energetycznego będziemy szukać odpowiedzi na pytanie – co dalej z_remontami?

Zmiany polskiej energetyki zawodowej już się dzieją.  Czy bezwarunkowe wygaszanie istniejących mocy wytwórczych to jedyny sposób walki z zaostrzonymi przepisami? Czy projekty infrastrukturalne i inwestycje w_nowe jednostki to jedyny kierunek odbudowy mocy? Czy podejmiemy wyzwanie poprzez modernizacje i_remonty,

utrzymując starą infrastrukturę na wysokim poziomie technicznym? Czy remont kapitalny kotła to już rutyna? Czy pracujące turbiny nie skrywają już żadnych tajemnic? Co się dzieje się w ostatnich wrębach łopatek wirnika NP? Czy rurociąg kręci turbiną? Czy jest jeszcze obszar,
w którym w sposób istotny możemy poprawić efektywność? Czy uda nam się przewidzieć przyszłość polityki remontowej i modernizacji sektora energetycznego…? Dzięki wystąpieniom kilkunastu prelegentów oraz przy zaangażowaniu słuchaczy – fachowców,  praktyków i_naukowców związanych z energetyką,

chcemy szczegółowo omówić te oraz inne aktualne zagadnienia.

 

Część materiałów konferencyjnych została już zaprezentowana na łamach magazynu „Energetyka” (nr 3/2016 (741)). Zapraszamy również na stronę internetową wydawnictwa: http://elektroenergetyka.pl/numer/189 Relacja z wydarzenia oraz wszystkie wystąpienia prelegentów zostaną wkrótce udostępnione na stronie: www.zrekonferencja.pl.


ZRE Katowice S.A. dostawcą podzespołów pieców do pierwszego europejskiego zakładu recyklingu tytanu.

Z dumą informujemy, iż spółka ZRE Katowice zakończyła produkcję 2 kompletów podzespołów pieców na zlecenie firmy SECO/WARWICK GROUP.  Nasze wyroby zostaną dostarczone do pierwszego europejskiego zakładu recyklingu tytanu dla lotnictwa – ECOTITANIUM / Saint-Georges-de-Mons,

  • Francja.

 

Zakres prac realizowanych przez ZRE KATOWICE S.A.

obróbki mechanicznej,

zabezpieczenia antykorozyjnego po dostawę podzespołów na montaż do klienta.

 

Cieszymy się, że to właśnie naszej Spółce firma SECO / WARWICK powierzyła realizację tego odpowiedzialnego zadania.


XIX Forum Energetyczne Instytutu Techniki Cieplnej Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej

W dniach 17-18 kwietnia w Hotelu Diament Arsenal Palace w Chorzowie odbyło się XIX Forum Energetyczne Instytutu Techniki Cieplnej Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej. Dzięki uprzejmości Prezesa Jerzego Kurzaka tegorocznym współorganizatorem Forum było ZRE Katowice S.A.

Forum Energetyczne to organizowana od 19 lat konferencja, podczas której menadżerowie z sektora energetycznego spotykają się z przedstawicielami środowiska akademickiego.

Inauguracji wydarzenia dokonał prof. dr hab. inż. Krzysztof Badyda przybliżając uczestnikom historię i ideę corocznych spotkań.  Tematyka konferencji nawiązywała do profilu działalności firmy ZRE Katowice oraz aktualnych problemów i trendów rozwojowych branży energetycznej.

Poza wymianą poglądów, uwag i doświadczeń związanych z szeroko rozumianym sektorem energetycznym zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzenia Centrum Produkcyjnego ZRE Katowice w Jaworznie.


Fundacja Mamy Talent

Firma ZRE Katowice promując miejscowe talenty i troszcząc się o rozwój lokalnego sportu rozpoczęła współpracę z Fundacją Mamy Talent. christian louboutin paris Nike Chaussures Homme asics gel nimbus donna Adidas Zx Flux Homme Bleu Asics Pas Cher Compra Zapatillas Adidas Baratas Online Canotte Toronto Raptors Russell Wilson College Jerseys New Balance Goedkoop Umowa z fundacją obejmuje wsparcie zawodnika KS “Górnik” Bytom Wojtka Marka umożliwiający dalszy rozwój sportowy oraz udział w turniejach w kraju i za granicą. new balance running Adidas Superstar Femme Rouge New Balance 420 homme Asics Gel Kinsei 6 Homme Nike Air Max 98 Homme

  • NIKE TENNIS CLASSIC ULTRA FLYKNIT
  • Cleveland Cavaliers Nike Air Max 2017 Goedkoop Fjallraven Kanken Mini UK Wojtek Marek jest halowym mistrzem Polski do lat 14 jak również wygrywa w turniejach międzynarodowych.


    Program Praktyk Letnich

    Rozpoczęliśmy Program Praktyk Letnich 2015.  Uczniowie,  studenci oraz absolwenci mają możliwość odbycia praktyki w obszarach takich jak Kotły,  czy Laboratorium Badań Niszczących i Nieniszczących.  W lipcu 2015 już 15 praktykantów będzie zdobywać u nas doświadczenie zawodowe.  Zostały jeszcze wolne miejsca na praktyki w sierpniu i wrześniu w Wydziale Kotłów oraz w Wydziale Turbin. Są to praktyki produkcyjne na obiektach energetycznych,  na których prowadzimy prace remontowe,


    II Konferencja ZRE Katowice

    Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli ze świata biznesu oraz nauki. Inauguracji Konferencji dokonał Prezes Zarządu ZRE Katowice Pan Jerzy Kurzak, który przybliżył ideę spotkania jako platformy do wymiany doświadczeń oraz otworzył pole do przemówień i debat. Tematyka konferencji nawiązywała do historii 60 lat istnienia firmy na rynku energetycznym i budownictwa przemysłowego. Uczestnicy podjęli dyskusje na aktualne tematy z zakresu zmieniających się rozwiązań remontów i modernizacji w energetyce, jak również nietypowych warunków realizacji. Zaproszeni goście omówili ciekawe zagadnienia, takie jak nowoczesne technologie czyszczenia, uszczelnienia i zestawy dławicowe, czy powłoki ochronne stosowane w energetyce, jak również zarządzanie ryzykiem związanym z budową i montażem oraz metody radzenia sobie ze stresem w pracy.

    Cieszy nas bardzo, że już po raz drugi mogliśmy się spotkać z tak znakomitymi gośćmi. Bardzo dziękujemy za aktywny udział oraz za pozytywne komentarze dotyczące wysokiego poziomu merytorycznego i organizacyjnego konferencji.


    Współpraca z firmą Toyota

    W miesiącu czerwcu mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć w naszym Centrum Produkcyjnym w Jaworznie przedstawicieli firmy TOYOTA z Japonii. Spotkanie to było efektem zrealizowanego w bieżącym roku pierwszego zamówienia przez nasz zakład dla firmy TOYOTA i okazją do omówienia zakresu współpracy na najbliższe lata. Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy firmami ZRE KATOWICE S.A. i TOYOTA będzie stale się powiększała, co deklarowali na spotkaniu przedstawiciele obu Stron.


    Dni otwarte ZRE Katowice

    W dniu 2 czerwca studenci z Politechniki Śląskiej i Politachniki Krakowskiej odwiedzili nasze Centrum Produkcyjne.Mieli okazję przyjrzeć się pracy maszyn do obróbki skrawaniem, konstrukcjom stalowym oraz prefabrykacji rurociągów. IMG_0871IMG_0872Jesteśmy w stanie przygotować wycieczkę dla grup zorganizowanych.


    Targi Pracy na Politechnice Śląskiej

    W marcu 2015r. Louboutin Pas Cher Nike Air Max 90 Femme Noir Et Blanc nike air max 1 essential femme Jordan 6 enfants Fjällräven Kånken Ryggsäck tn requin noir et bleu Zapatillas Adidas Baratas España Tienda new balance 530 homme prix byliśmy obecni na Targach Pracy na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, nike air zoom pegasus 33 homme new balance femme Asics Gel Lyte 5 Femme Rouge Asics Femme soldes nike 2017 Milwaukee Bucks Nike Scarpe Donna nike air max 1 pas cher AGH w Krakowie oraz byliśmy na Targach Pracy Expo w katowickim spodku.


    Modernizacja kolejnego bloku EDF Rybnik

    ZRE Katowice rozpoczęło prace związane z zabudową kolejnego układu redukcji NOx w EDF Rybnik. Prace montażowe realizowane są na zlecenie firmy austriackiej Yara. Zlecenie obejmuje montaż dwóch instalacji na kotłach OP650.
    Nowe regulacje i dyrektywy dotyczące min. redukcji emisji tlenków azotu wymagają od elektrowni zabudowy specjalnych instalacji redukujących emisje szkodliwych tlenków azotu do atmosfery. W związku z tym na wielu obiektach realizowane są podobne inwestycje. Dla firmy Yara (wcześniej Strabag) ZRE Katowice zrealizowało już kilka podobnych inwestycji m.in w Elektrowni Łaziska (4 instalacje na kotłach OP650) oraz w Białymstoku na dwóch kotłach OP230 (zakres obejmował montaż rurociągów technologicznych).


    Prace montażowe w Izraelu

    ZRE we współpracy z izraelska firmą Koor Metals na zlecenie Alstom zrealizowało montaż mechaniczny dwóch turbin parowych, dwóch turbin gazowych wraz z montażem instalacji AKPiA dla każdego z dwóch bloków.

    Było to już kolejne zlecenie z firmy Alstom na tego typu usługi. Poprzednie dotyczyły montażu bloków 425MW w Elektrowni Pembroke (5 bloków) w Walii oraz Elektrowni Grain (3 bloki) w Anglii.


    Rozpoczęcie prac przy montażu turbiny 1075 MW w Elektrowni Kozienice

     

    ZRE Katowice pozyskało zlecenie od Mitsubishi Hitachi Power System w 2014 roku. Zakres prac zawiera montaż mechaniczny turbozespołu 1075 MW, przedmontaż wraz z  zabudową skraplacza pary oraz montaż przyturbinowej  instalacji AKPiA. Zgodnie z harmonogramem  prace mają się zakończyć pod koniec 2016. Turbina dla Elektrowni Kozienice jest drugą tej wielkości turbiną montowaną przez ZRE Katowice. Poprzednie zlecenie dla firmy Alstom dotyczyło montażu turbozespołu 858 MW w Elektrowni Bełchatów.


    Pierwsze zlecenia ZRE Katowice na nowe bloki w Opolu

    W dniu 17.03.2015 ZRE Katowice pozyskało zlecenie z Polimex Projekt Opole Sp. z o.o. na „Montaż pierwotny stojana generatora” na potrzeby nowych bloków w Elektrowni Opole. Zlecenie dotyczy rozładunku, transportu poziomego, pionowego oraz zabudowy na fundamencie dwóch stojanów  generatora 910 MW. Dla transportu i zabudowy stojanów ważących ok 460 ton każdy, wykorzystywana będzie technologia bazująca na siłownikach hydraulicznych zabudowanych na  specjalnej konstrukcji stalowej.

    Podobne realizacje ZRE Katowice wykonało już kilkukrotnie m.in. w 2014 w Elektrowni Nikola Tesla w Serbii, gdzie na potrzeby remontu stojana generatora o mocy 324 MW, ZRE Katowice wykonało demontaż i montaż stojana o wadze 310 ton.

    Pierwsze zlecenia dotyczące prac przy nowych blokach w Opolu ZRE Katowice pozyskało z firmy Polimex Projekt Opole Sp.z o.o.  w końcu 2014 roku. Zlecenie to także dotyczy specjalistycznych prac transportowych i ma na celu zabezpieczenie możliwości specjalistycznego ciężkiego transportu transformatorów blokowych dla bloków 1-4 na czas trwania budowy bloków 5 i 6. Zakres zlecenia obejmuje opracowanie projektu, wykonanie specjalistycznego sprzętu do obracania i transportu poziomego transformatorów bloków 360MW.


    Jubileusz 60 lat ZRE Katowice

    27 listopada br. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się uroczysty koncert jubileuszowy z okazji 60-cio lecia istnienia Zakładów Remontowych Energetyki Katowice.

    Do siedziby NOSPR bardzo licznie przybyli goście i przyjaciele firmy ZRE Katowice, m.in. przedstawiciele świata polityki, nauki i władz samorządowych, reprezentanci firm branży energetycznej, partnerzy biznesowi oraz pracownicy Spółki. Uroczystej inauguracji koncertu i przywitania gości dokonali Prezes Zarządu ZRE Katowice S.A. Pan Jerzy Kurzak oraz Premier, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Pan Jerzy Buzek.

    Wyjątkowy wieczór uświetniła swoim występem światowej sławy sopranistka, Pani Aleksandra Kurzak oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Pana Bassema Akiki.

    Zaproszeni goście mogli również zobaczyć film przedstawiający historię i rozwój ZRE Katowice S.A. Wyjątkowa i unikatowa architektura i akustyka sali koncertowej NOSPR dodatkowo uwydatniła walory artystyczne tego wieczoru. O tym, jak udany był to koncert, mogą świadczyć owacje na stojąco i kilkukrotne bisy Artystki wraz z Orkiestrą.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom za tak liczne przybycie i wyrażamy nadzieję, iż Jubileusz 60-cio lecia ZRE Katowice, na długo zostanie w Państwa pamięci. W tym miejscu życzymy Państwu i sobie dalszych lat owocnej współpracy.