Co to jest prefabrykacja?

4.9/5 - (130 votes)
prefabrykacja rurociągów

Prefabrykacja to proces, który często wykorzystuje się w branży budowlanej, a dokładnie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, czy podczas realizacji wielu zleceń związanych z budowaniem różnego rodzaju konstrukcji. W Polsce znajduje się wiele zakładów prefabrykacji, które zajmują się projektowaniem, wytwarzaniem i zabezpieczaniem prefabrykatów na zlecenie klientów. Na czym dokładnie więc polega proces prefabrykacji i kiedy takie działania są najczęściej stosowane? Jakie są zalety i wady prefabrykacji?

Na czym polega prefabrykacja?

Jak informuje Encyklopedia PWN, prefabrykacja to nic innego jak wykonywanie elementów składowych budowli w fabryce lub na placu budowy i łączenie ich w całość na miejscu budowy. Krótko mówiąc, elementy konstrukcji są wytwarzane w zakładach prefabrykacji, a proces montażu ich w jedną całość odbywa się na terenie budowy obiektu.

Najczęściej produkcja realizowana jest jednak w zamkniętych zakładach, w których można także wykonać projekty elementów składowych. Pozwala to na szybki proces produkcji wymaganych komponentów, co zapobiega powstawaniu przestojów na budowie związanych m.in. z koniecznością schnięcia elementów, które może znacznie opóźnić budowę obiektów. Sama idea prefabrykacji nie jest nowym rozwiązaniem, bowiem jej początki sięgają czasów rzymskich, kiedy to z podstawowych materiałów: wapna, gipsu, kruszywa kamiennego, popiołu wulkanicznego i wody produkowano kompozyt, który przypominał dzisiejszy beton.

Prefabrykacja to jedno z rozwiązań technologicznych, które w branży budowlanej jest odkrywane na nowo. Mimo tego, że cena elementów prefabrykowanych często bywa wyższa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, prefabrykacja pozwala na całościowe obniżenie kosztów inwestycji, co szczególnie ważne dla niektórych, skrócenie czasu realizacji budowy obiektu. Co więcej, pomaga uprościć logistykę i generuje mniej odpadów, co sprawia, że jest także ekologicznym rozwiązaniem. Dzięki postępowi technologicznemu i coraz większemu doświadczeniu w produkcji prefabrykacji rozwiązanie to jest chętnie wybierane zarówno przez dużych inwestorów, jak i osoby prywatne, które chcą wybudować dom i zależy im na wysokiej jakości materiałach oraz szybkiej realizacji.

Jakie działania obejmuje prefabrykacja?

Zastosowanie prefabrykacji w budownictwie mieszkaniowym bądź przemysłowym, umożliwia przeniesienie prac związanych z produkcją różnego rodzaju instalacji i konstrukcji do miejsc poza placem budowy obiektu, m.in. do zakładów prefabrykacji, dzięki czemu wyprodukowanie komponentów jest znacznie ułatwione i przyspieszone, a w miejscu inwestycji wykonuje się wyłącznie montaż wytworzonych już elementów. Prefabrykacja pozwala na wyprodukowanie zarówno części składowych, jak i całych obiektów, takich jak klatki schodowe, stropy, ściany itp. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla inwestora, jak i dla podwykonawców, dzięki czemu prace mogą być sprawnie wykonywane, a inwestycja nie wymaga wprowadzania przerw związanych z produkcją elementów.

Firmy zajmujące się wytwarzaniem prefabrykatów, zazwyczaj oferują także usługę projektowania elementów. Wówczas komponenty powstają na podstawie wskazówek inwestora i dostarczonych przez niego informacji lub wcześniejszych projektów. Ponadto prefabrykacja, poza projektowaniem i wytworzeniem elementów, to także zabezpieczenie ich przed korozją i działaniem czynników zewnętrznych, a w wielu przypadkach również pakowanie, transport komponentów do miejsca docelowego oraz ich montaż na terenie obiektu.

Prefabrykacja rurociągów na terenie zakładów prefabrykacji ZRE

Nasza firma oferuje szeroki wybór indywidualnych rozwiązań, wśród których znajduje się usługa prefabrykacji rurociągów, która obejmuje m.in. przycinanie rur do określonych wymiarów tak, aby elementy z łatwością można było dopasować do całej konstrukcji. Ponadto proces obejmuje także rowkowanie lub gwintowanie rur pod złączki dostarczane przez najpopularniejszych producentów.

Prefabrykacja rurociągów to także zabezpieczenie elementów przed korozją, które pozwala przedłużyć ich żywotność. Podczas produkcji prefabrykowanych rurociągów wykonuje się także wiercenie w rurach otworów pod króćce nakładkowe, spawanie króćców (rowkowanych i gwintowanych), skidy i spoole, projektowanie instalacji, stworzenie dokumentacji KJ oraz malowanie antykorozyjne. Wszystkie wytworzone przez nas prefabrykaty są starannie pakowane oraz dostarczane we wskazane miejsce. Produkowane przez firmę ZRE prefabrykaty rurociągów przeznaczone są do przesyłu wody i pary. Wedle wymagań inwestora, prefabrykacja elementów może odbyć się w zakładzie produkcji lub na terenie obiektu klienta.

Co ważne, prefabrykacja rurociągów to usługa kompleksowa, a wyprodukowana konstrukcja musi spełnić szereg wymagań. Wytwarzanie elementów odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem, standardami technicznymi i zasadami bezpieczeństwa. Komponenty otrzymują niezbędne świadectwo odbioru oraz dokumenty potwierdzające dopuszczenie do zastosowania w budownictwie, dzięki czemu masz gwarancję jakości oraz bezpieczeństwa konstrukcji prefabrykatów.

prefabrykaty w budownictwie przemysłowym

Gdzie wykorzystuje się prefabrykację?

Głównym sektorem, w którym wykorzystuje się procesy prefabrykacji, jest budownictwo. Produkty prefabrykowane znajdują swoje zastosowanie szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Z wytworzonych wcześniej elementów można wybudować przede wszystkim budynki mieszkalne, hale przemysłowe, obiekty sportowe, sieci wodno-kanalizacyjne czy mosty. Wbrew pozorom to jednak niejedyne zastosowanie prefabrykowanych elementów. Wcześniej przygotowane komponenty wykorzystuje się także przy produkcji samochodów i sprzętu RTV/AGD.

Prefabrykacja w instalacjach rurociągowych

Prefabrykacja odgrywa niezwykle istotną rolę w produkcji rurociągów. Jest to proces, w którym elementy konstrukcyjne rurociągu, takie jak skidy, łączniki czy też rury, są wstępnie produkowane w kontrolowanych warunkach fabrycznych. Następnie gotowe prefabrykaty są transportowane na plac budowy, gdzie są składane i łączone, tworząc kompletną instalację rurociągową. Mogą one też być produkowane na miejscu, na placu budowy, dzięki czemu można je dostosowywać na bieżąco według potrzeb inwestora. Zastosowanie prefabrykacji przynosi liczne korzyści. Między innymi umożliwia to znaczne skrócenie czasu budowy kompletnej instalacji rurociągowej w porównaniu z instalowaniem jej w tradycyjny sposób. Wynika to z faktu, że dzięki prefabrykacji montaż instalacji może być przeprowadzany jednocześnie (w tym samym czasie) z produkcją gotowych elementów w fabryce. Ponadto kontrolowane warunki produkcyjne fabryki pozwalają na osiągnięcie wyższej jakości prefabrykatów oraz uzyskanie lepszych właściwości — m.in. precyzji wykonania. Niewątpliwie jest to technologia przyszłości. Wbudowana innowacyjność w procesie prefabrykacji umożliwia projektowanie bardziej efektywnych i nowatorskich struktur. Elementy prefabrykowane mogą być dostosowane do specyficznych potrzeb projektu, a ich precyzyjna produkcja zwiększa pewność co do osiągnięcia zamierzonych parametrów wytrzymałościowych i funkcjonalnych.

Zalety konstrukcji prefabrykowanych

Zyskujące na popularności rozwiązania, jakimi są komponenty prefabrykowane, dają zarówno inwestorom, jak i podwykonawcom wiele korzyści.

Jedną z najważniejszych zalet wykorzystania prefabrykowanych elementów jest skrócenie czasu budowy obiektów i konstrukcji w porównaniu do zastosowania standardowych metod budownictwa. Na sprawniejszy przebieg prac mają wpływ takie aspekty jak możliwość komputerowego zaprojektowania prefabrykatów oraz możliwość wyprodukowania elementów poza miejscem budowy. Wówczas inwestorzy i podwykonawcy nie są ograniczeni warunkami pogodowymi, czy koniecznością schnięcia elementów konstrukcji na terenie budowanych obiektów.

Zaletą prefabrykacji są także możliwości, jakie daje wytwarzanie komponentów na terenie zakładów prefabrykacji zamiast na placu budowy. Firmy świadczące usługę produkcji prefabrykacji mogą wówczas korzystać z zaawansowanych urządzeń technicznych, maszyn i komputerów, co nie tylko przyspiesza czas wytwarzania prefabrykatów, ale także zwiększa możliwości projektowe. Ponadto produkowanie elementów w zakładach zamkniętych zwiększa precyzję prac i zapobiega konieczności nagłej zmiany planów spowodowanej m.in. zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Prace w budownictwie mieszkaniowym czy przemysłowym, które wykorzystują klasyczne rozwiązania, w zależności od panującej pogody mogą zostać czasowo wstrzymane. Budowanie w oparciu o elementy prefabrykowane pozwalają tego uniknąć.

Warto podkreślić, że prefabrykacja umożliwia inwestorom zaoszczędzenie m.in. na wydatkach związanych z koniecznością zatrudnienia podwykonawców, którzy odpowiedzialni są na budowie chociażby za spawanie czy konserwację elementów konstrukcji. Zlecając usługę profesjonalnej firmie, można otrzymać niezbędne elementy, m.in. belki podtrzymujące stropy, w krótkim czasie, które będą gotowe do montażu na placu budowy. Warto także podkreślić, że prefabrykacja zapobiega przestojom w inwestycji, co z kolei umożliwia szybkie dokończenie podjętych zleceń.

Zastosowanie konstrukcji prefabrykowanych w budownictwie pozwala również zwiększyć bezpieczeństwo na budowie. Ponadto są także alternatywą cenową dla stalowych konstrukcji, których utrzymanie dobrej kondycji wymaga takich rozwiązań jak zabezpieczenie antykorozyjne i przeciwogniowe.

Wady konstrukcji prefabrykowanych

Jak każde rozwiązanie, prefabrykacja wiąże się także z pewnymi wadami. Jest to szczególnie ciężar elementów, który może wpłynąć na koszt transportu. Ponadto wytworzenie prefabrykowanych elementów jest droższe od wytworzenia konstrukcji monolitowych. W przeciwieństwie do monolitu, w przypadku prefabrykacji nie ma jednak konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników, co rekompensuje ten wydatek. Wadą można nazwać także konieczność skorzystania z firmy oferującej usługi montażu, jednak takie rozwiązanie zdecydowanie usprawnia prace i zwiększa bezpieczeństwo pracowników.

Podsumowanie

Prefabrykacja składa się z licznych procesów, począwszy od dokładnego omówienia projektu z klientem, przez wyprodukowanie i zabezpieczenie komponentów, po ich transport i wykonanie montażu w miejscu docelowym. Wykorzystanie zaawansowanej technologii umożliwia wytworzenie niezbędnych i wysokiej jakości elementów w zakładach prefabrykacji, bez zwracania uwagi na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne i bez wprowadzania przestojów w realizacji inwestycji. Choć dowóz elementów na plac budowy może być kosztowny, szybsze wytworzenie prefabrykatów i możliwość ich sprawnego montażu mogą wpłynąć na finalne zmniejszenie kosztów całej inwestycji.